| denisTiky a întrebat:

Salut, as vrea un monitor, insa nu sunt prea documentat si nu stiu ce anume sa imi iau. Am un monitor patrat momentan si am auzit multe pareri cum ca daca treci de la unul patrat la unul mai wide te obisnuiesti foarte greu, etc. E adevarat?

Ce este acel panel? Am auzit ca monitoarele cu panel ips sunt mai bune, de ce? Care este diferenta dintre aceste paneluri?

Pe cati inch mi-ati recomanda sa imi iau monitorul? Avand in vedere ca nu am vazut inca unul de 22 inch(cum vreau sa imi iau) si nu stiu cat de bine mi-ar veni pe birou(am un birou destul de micut)

Ce estw flicker free si free sync si cu ce te ajuta?

Am citit niste comentarii la unul din linkurile de mai jos care spuneau ca unghiul de vizibilitate este foarte mic. Ce este acest unghi si cum adica este mic?

Care este diferenta dintre urmatoarele monitoare:
1)https://www.pcgarage.ro/......sync-75hz/

2)https://www.pcgarage.ro/......ync-75-hz/

De ce monitorul din linkul 1 are o diagonala mai mica si aceleasi caracteristici ca si ale celuilalt dar totusi este mai scump? Care sunt diferentele dintre cele doua si de ce unul este mai scump ca si celalalt?

Ce monitor imi recomandati in maxim 500 lei?

Funda! Si an nou fericit!

4 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Obisnuirea este subiectiva, de la persoana la persoana, unele se adapteaza mai usor, altele mai greu. Exact ce vrei tu, de la un Flatron patrat de 19 inch am facut eu trecerea la exact acelasi monitor din exemplul tau, doar ca varianta asta de 23.8 http://bit.ly/2VjkyWh Depinde la ce utilizezi monitorul, daca il folosesti mai mult pentru gaming sau pentru editare foto/video etc. Trecerea (subiectiva) a fost "uimitoare" si a durat cateva zile, dar de la un 1024*768 la 1920*1080 (incearca sa rulezi un video full hd pe Youtube sa vezi cat de "frumos" e scrisul, si dupa ce-ti iei monitorul, vezi ce si cum o sa se vada, dupa ce te obisnuiesti cu el) e uimitor.
Unghi de vizibilitate: uita-te la videoclip, secunda 50 pe-acolo:
http://www.youtube.com/watch?v=Kqw_BeFa-hk
Intre cele 2 monitoare, primul este mai scump deoarece (bazat pe specificatii):
-Consuma cu 1W mai putin
-Are montaj pe perete sistem VESA (nu specifica la al doilea, si posibil sa nu aibe)
-Flicker free-ul reprezinta un avantaj ( Asta e flicker free http://www.youtube.com/watch?v=QMXYfi2lRdA )
De-aici si pretul mai ridicat. In functie de ce output ai la placa video, si speram ca hdmi, sa-ti poata rula foarte bine ceva mai bun (doar pe rata de raspuns) ar fi Lenovo http://bit.ly/2GOssDD la 425 ron (dar nu ti-as recomanda, pentru ca e "capped" la 60 hz nu la 75) sau o varianta mai buna pentru gaming, daca faci doar gaming, dar bazat pe TN nu pe IPS e AOC http://bit.ly/2GSaVuj la 430 ron (cu consum mai scazut si Display Port in caz de ai nevoie). Daca vrei "gaming extrem" mergi pe AOC. Daca nu, primul selectat de tine e o varianta foarte buna. Eu sunt multumit de el. Daca modifici bugetul, e alta discutie. Daca ai nevoie de sfaturi, idei, da-mi un mesaj si te ajut sa-ti personalizezi alegerea.

| lpavel a răspuns:

Ai pus prea multe intrebari ce necesita raspunsuri foarte lungi... de aceea nu-ti raspund la acele intrebari ci iti recomand un monitor care va fi peste asteptarile tale, Link:
https://www.emag.ro/......DSDNGVBBM/

| Ineys a răspuns:

Nu, nu o sa te obisnuiesti foarte greu, ba mai mult o sa vezi ca iti va placea un monitor Wide.

Mie asa mi se pare natural, Wide.

Acel panel este "tehnologia" pe care este bazat monitorul.
Exista mai multe tipuri da panele printre care cele mai populare sunt IPS, TN, VA, etc.

IPS exceleaza la capitolul culoare avand o precizie mai mare decat celelalte, si unghiuri de vizibilitate ( adica daca te uiti mai din dreapta nu o sa vezi o diferenta semnificativa sau mai din stanga, sau ai inteles tu ) dar sacrifica timpul de raspuns ( acele MS ) importante in gaming.

Daca nu faci gaming la nivel competitiv ( profesionist ) IPS este cea mai buna varianta deoarece vrei sa vezi culorile in cea mai b buna versiune a lor.

In privinta inch-ilor iti pot da doar un sfat. Eu personal as merge pe 24 de inch, deoarece... am unul de 24 si vine destul de ok pe un birou de 1 metru jumate si ceva cred, ca sa iti faci o idee. Totusi acum am un laptop si nu am mai folosit PC-ul si nici monitorul ala de 1 an. Deci am facut o trecere destul de mare de la 24 inch la 15.6 si nu ma deranjeaza deloc.

Singura diferenta intre cele 2 monitoare postate de tine este rezolutia si desigur alte aspecte care vin la pachet cu asta cum ar fi puterea consumata, etc.
Alta diferenta chiar nu vad, nu te lasa pacalit de pret, iti dai seama ca nu au mai fost actualizate de mult.

IPS, "bezel-less" 5 mersi timp de raspundere, imi pare destul de bun.
www.pcgarage.ro/monitoare-led/philips/223v7qhab-00-215-inch-5-ms-black/

| Ineys a răspuns (pentru Ineys):

Scuze, acolo cand am scris "Singura diferenta intre cele 2 monitoare postate de tine este rezolutia" am vrut sa scriu DIAGONALA, nu REZOLUTIA. happy