| Anomaly080 a întrebat:

As vrea un pc build pana in 6000lei, preferabil Intel.
Eu m-am gandit la:
CPUtonguerocesor Intel Coffee Lake, Core i7 9700 3. 0GHz
GPUtonguelaca video GIGABYTE GeForce RTX 2060 WINDFORCE OC 6GB GDDR6 192-bit
RAM:Memorie Corsair Vengeance RGB PRO 16GB DDR4 2666MHz CL16 Dual Channel Kit x2
MOBOtonguelaca de baza GIGABYTE Z390 UD
HDD:Hard disk Seagate BarraCuda 2TB SATA-III 7200RPM 256MB
SSD:SSD Kingston SSDNow UV500 120GB SATA-III 2.5 inch
PSU:Sursa Corsair CV650, 80+ Bronze, 650W

2 răspunsuri:
| Mandeliu a răspuns:

Salut!

Am facut un wishlist pe PC Garage cu niste piese ca o idee generala si o sa iti zic si de ce am ales tot de aici:
https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/4108474/

Am pastrat procesorul, insa am mers pe o placa de baza pe chipset B365 pentru ca nu are sens sa iei una cu Z390 daca iei un procesor la care nu ai cum sa faci OC in primul rand.

M-am gandit ca ar fi bine sa faci un compromis la RAMi in privinta aspectului si am mers pe un singur stick de 16GB de la HyperX.

Banii pe care i-am salvat de la RAM si placa de baza m-am gandit ca ar fi mai bine sa ii bagi intr-o placa video mult mai buna, respectiv un RTX 2070 tot de la Gigabyte, cu un model de cooler cu care sunt familiarizat si nu o sa faca foarte mare galagie (decat daca iti propui sa faca, la 100% Fan Speed este destul de galagioasa, dar nu exista nici o situatie in care o sa ajunga acolo).

La stocare n-am schimbat nimic, dar la sursa am mers pe un model de la SilentiumPC, ceva mai ieftin, dar care nu ar trebui sa iti cauzeze probleme, insa ramane la latitudinea ta daca vrei sa mergi pe alt model, insa pe la 550-600W ar trebui sa iti stea ochii pentru configuratia asta. La fel si cu carcasa, ramane alegerea ta.

Daca e, putem sa mai facem niste schimbari pe ici pe colo si ajungem la o varianta finala care sa te avantajeze.

Succes!