| JustOneDay a întrebat:

Aseara am luat fara nicio intentie un virus, Tr/drop.agent. Cineva mi.a dat un link, pe care l.am accesat, prost am fost, si mi.a aparut un advertisment, care e fals, m.am documentat si nu e nimic adevarat. Am Avira, am dat o scanare si mi.a gasit acest virus, apoi l.a rezolvat. Am citit despre el si am vazut ca e periculos, iti poate sterge unele componente din pc, si iti poate accesa anumite conturi. intrebarea mea este daca imi poate accesa vreun cont, eu nu am mai intrat pe nimic, tocmai din acest motiv. Va tog foarte frumos, spuneti.mi daca stiti. Sunt putin speriat, iar daca reinstalez windowsul va ramane in pc? Multumesc frumos!

2 răspunsuri:
| FlorinSalamNr1 a răspuns:

Daca l-a rezolvat nu ar trebui sa iti faci probleme iar daca atunci cand schimbi windowsul stergi tot mai intai, el nu va ramane, nu prea are cum, daca golesti hdd-ul nu mai are unde sta, nu are cum sa ramane in alte componente cum ar fi procesorul sau ram-ul, etc

| iSoO a răspuns:

Cred ca exista virusi care pot ramane in componente.
Daca nu ai intrat pe nimic atata timp cat ai avut virusul in pc nu cred ca ai avea probleme.
Principali virusi (cei greu de depistat si de sters din pc) sunt pentru atacuri cibernetice
asupra oamenilor instariti(cu bani). Dar pot fi si exceptii.