| Cătălin11 a întrebat:

Aseara cand am vrut sa opresc PC-ul, mi-a aparut un mesaj ceva de genul "Alti utilizatori s-au logat pe acest computer de la distanta. Daca il inchdeti ei ar putea pierde date".
Ce a cauzat acest mesaj? E de la conturile de utilizatori(ale windows-ului) sau e altceva?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Printre alte tâmpenii, window$ oferă un „serviciu" numit „Window$ remote assistance" care permite unui user de la distanță să se lege de calculatorul tău și să facă ce „vrea mușchii lui" prin el. Teoretic, asta nu ar trebui să se întâmple fără acordul „gazdei"; din păcate, practica a dovedit adesea cât de falsă e premiza lor.
Pune un firewall adevărat (dezactivează-l pe cel din Window$!), scanează cu un antivirus la zi calculatorul - s-ar putea să ai deja un keylogger instalat de răuvoitor. Și mai ales - dezactivează serviciul de care vorbeam.

| Cătălin11 explică (pentru mihai69):

Mersi si vezi ca am pus alta intrebare. Poate ma poti ajuta si la ea

2 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Se pare ca un hacker intrase pe pc-ul tau! Daca ai umblat pe la setarile windows-ului ar fi bine sa reinstalezi... big grin