| DreamerItzLife a întrebat:

Astazi mi-am desfacut unitatea de calculator, deoarece nu vrea sa mearga. Mai exact, o aprind, nu se aude niciun beep si nu imi reda nimic pe monitor. Daca vreau sa ii dau restart ( de exemplu) pe butonul din unitate, nu preia nici o comanda. Ca sa o inchid, trebuia sa tin apasat pe butonul power. Alta problema este ca chestia aia care se invarte ( este pe placa de baza, si scrie Intel pe ea) s-a dezlipit, iar sub ea e chestia aia ce contine o pasta. In timp ce umblam la ea, din greseala am vazut ca boxa calculatorului de pe placa de baza ( unde se auzeau beep-urile era rupta) dar inainte sa se rupa, tot nu se auzea niciun beep. De fel cand mergea, se auzeau 2 beep-uri. 1 beep si dupa altul dupa vreo 3-4 secunde. Intrebarea mea este: Ce sa ii fac ca sa poata mearga? Sincer am nevoie mare de calculator si nu merge... sad

5 răspunsuri:
| itsoft a răspuns:

Pai vezi ca coolerul nu este prins bine sa stea presat pe procesor. desfal si daca il desfaci va trebui sa schimbi si pasta termica dupa el. si va merge

| DreamerItzLife explică (pentru itsoft):

Coolerul are pastasi chestia aia pe care sta el are pasta. L-am lipit eu acum cu pistolul de lipit, iar sonorul de la beep la fel. Problema e ca camd il aprind, la fel reactioneaza. Numai ca, cand il aprind nu imi reda nimic pe monitor, si sta aprins iar apoi se stinge doua vreo 1 minut jumate. Ce ii pot face?

| anonim_4396 a răspuns (pentru DreamerItzLife):

Bai omul lui Dumnezeu, cum sa lipesti cooler-ul de procesor cu pistolul de lipit? Felicitari, probabil tocmai ti-ai distrus iremediabil placa de baza sau procesorul. N-ai turnat si super-glue in socket-ul de la procesor ca sa nu se mai miste procesorul in el? Incaltea sa faci treaba ca lumea.

| k4v3spy a răspuns (pentru anonim_4396):

Am ras vreo 10 minute la comentariul asta rolling on the floor))))

| mcristiioan a răspuns:

Am patit si eu problema asta si a trebuit sa schimb toata placa. Iti poti lua un Zotac Xbox mini cu specificatile necsar si nu depaseste 700 de euro si este si modern dar mai ieftin cauti o placa de baza si iei ce este bun de pe placa de baza veche si pui pe cealata. Vezi ca daca iei o placa fde baza sa fieq la tot acelasi model ca sa iti functioneze si muti hard-diskul de pe placa veche pe cea noua ca sai datele vechi.
Suces