| ArmyCaptain28 a întrebat:

Atunci cand am unitatea de la calculator in pozitia ei normala (vertical), cooler-ul emite niste vajaieli foarte ciudate si procesorul se incalzeste foarte rapid. Daca ignor problema, eventual mi se stinge calculatorul. Singura solutie pe care am gasit-o este sa tin unitatea de la calculator culcata (in pozitie orizontala) si nu mai am nicio problema, insa este destul de enervant sa o tin mereu asa pusa pe orizontal. Care ar putea fi problema, cooler-ul sau procesorul? Intre cooler si procesor am aplicat recent o pasta termoconductoare deoarece credeam ca aceasta a fost problema, insa n-am avut niciun rezultat. Cooler-ul efectiv nu imi raceste procesorul corespunzator cand este pus in pozitia verticala. Ce as putea sa fac? Mentionez ca am cooler-ul prins in niste cleme, insa nu mi se par foarte utile acele cleme.

9 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Mdah, inteligenta solutie. Nu e ca si cum ar fi nevoie sa demontezi coolerul ala, sa schimbi pasta, sa sufli praful... treburi de-alea.

| Bizon95 a răspuns:

Coolerul nu poate fi problema, dar ventilatorul de la cooler, DA
se pare ca s-a uzat, iar ax-ul nu mai e perfect centrat, iar cand e in pozitie verticala, din cauza faptului ca ventilatorul in sine (partea cu elice) apasa din lateral pe ax din cauza greutatii, atunci il face sa faca zgomot aiurea si nu se mai invarte cum trebuie
in schimb cand il tii culcat, acelasi ventilator apasa perfect orizontal (nu mai face moment de forte) si problema se rezolva partial

partial pentru ca in timp se v-a duce de tot

trebuie sa schimbi macar ventilatorul, daca nu tot cooler-ul... si ar fi bine cat mai curand, pana nu se strica ala de tot si nu mai poti folosi calculatorul

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bizon95):

Ai ratat partea cu "prins in niste cleme" - probabil are un AMD mai vechi care avea sistemul ala infect de prindere a heatsink-ului.

| Bizon95 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Lal
chiar am ratat-o
atunci e posibil si sa nu faca contact termic, cand e vertical

aiurea, daca ii ia foc, e calculatorul lui si... casa lui big grin

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bizon95):

Ei, sa nu exageram. Nu ia foc nica. Throttle cit cuprinde. Sau shut down. Si poate la un moment dat crapa procesorul. Cindva. Mie mi-a murit laptopul saptamana trecuta. In octombrie parca face 10 ani. Si e un Turion de-ala de urca la 85-90 de grade lejer. La el 65 de grade e temperatura scazuta. Cu putin noroc, e dus procesorul si se poate inlocui, caz in care o sa ma coste probabil un pachet de tigari procesorul si vreo 50-100 RON manopera. Asus si sistemele lor de racire facute cu picioarele...

| Bizon95 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Incercam sa il sperii sa isi rezolve tampenia tongue

da, cu racirea de la Asus sunt de acord, chiar mai mult, mi s-a dus ventilatorul de la laptop-ul meu Asus, l-am demontat SI NU AM PUTUT SA IL CURAT, EVECTIV nu se poate demonta ventilatorul sa ajungi la ax decat daca il rupi, asta nu e facut cu picioarele, ASTA E FACUT CU INTENTIE SI *RAUTATE*
moment in care am facut o improvizatie cu ventilatorul de la alt laptop, dar care nu avea aceleasi fire si deci statea la maxim non stop (enervant)
apoi m-a costat 80eu si mi-am luat doua ventilatoare de pe ebay, sa am si unul de rezerva

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bizon95):

Mdah, si nici nu mai zic de rahaturile de dvd writere Asus care efectiv nu sunt in stare sa scrie discuri dual layer... desi in specificatii e clar ca e trecuta treaba asta.

| ArmyCaptain28 explică:

Multumesc pentru raspunsuri. Tin sa precizez ca intr-adevar am un procesor AMD, mai exact AMD A6-5400 B de 3, 6 GHz. Nu are cum sa ia foc sau sa mi se strice procesorul, tin unitatea pe orizontala de aproape un an si ceva si n-a avut nimic. big grin
O sa incerc totusi sa vad daca se rezolva problema schimband ventilatorul de la cooler.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ArmyCaptain28):

Tu ai citit raspunsurile noastre aici sau ne racim gura de pomana? Nu ventilatorul e problema, ci RADIATORUL! Mai exact, e prins aiurea coolerul per total. Cooler = radiator + ventilator.