| Adutzu2 a întrebat:

Salut,
Atunci cand glisez un fisier cu mouse-ul dintr-un folder in altul in Windous 10, el se va muta. Exista vreo setare ca sa schimb din mutare in copiere atunci cand glisez un fisier dintr-un folder in altul?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Pentru copiere, tii apasata tasta CTRL in timp ce il glisezi (tragi) in celalalt folder.
Iar ca sa il muti, tii apasata tasta Shift.

Functioneaza si in versiunile anterioare, nu doar in 10.

| Adutzu2 explică (pentru NLS):

Multumesc! Esti cel mai bun!

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu se poate ce vrei tu.
"Tragerea" obiectelor (fisiere, foldere, etc.) este o functie de baza pentru MUTAREa lor.
Asa cum nu poti copia nici masa, scaunul sau dulapul prin tragere in alte incaperi, nici obiectele trase pe calculator nu se vor multiplica prin copiere.

N-ai decat sa folosesti functia "Copy-Paste" pentru copiere.

| BoBoAlin a răspuns:

Păi tu cam aia faci din câte am inteles eu, selectează fisierul pe care vrei să-l copiezi si folosește tasta CTRL+C apoi mergi in disk unde vrei tu să-l bagi și apești CTRL+V. Altă modalitate nu prea cred că ar fi.