| scosmynnnn a întrebat:

Salut,aveti idee ce cablu imi trebuie pentru a conecta tableta cu mufa tip C la televizor? Tinand cont ca nu are hdmi tableta. Exista vreun cablu ceva cu mufa hdmi in tv si mufa tip C la tableta?

3 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Cabluri adaptoare exista, insa nu va functiona, daca tableta nu are suport MHL.

Citeste aici, pana la final:
https://us.community.samsung.com/t5/Tablets/SM-T510-and-HDMI/td-p/1206325

Exista foarte putine modele care ofera HDMI output prin MHL (Mobile High-Definition Link).

In general modelele mai vechi au asa ceva, pentru ca la cele noi se pune accent pe noile tehnologii fara fir (screen mirroring, screen share, sau ce nume mai au)

| GPA a răspuns:

De ce nu-ți cumperi un Chromecast și faci Screen Mirroring la televizor? E mult mai ușor decât să te complici cu cabluri.
Prin cablu nu este atât de simplu, pentru că, tableta ta trebuie să suporte partajarea semnalului video prin portul de încărcare (usb C). Nu ai de unde afla acest lucru, trebuie să încerci printr-un adaptor USB tip C la input HDMI (male).

Despre ce fel de tabletă este vorba? Poate reușesc să găsesc o schemă electrică sau specificațiile portului. Numai să știu...

Acesta este un tip de adaptor :

https://conectica.ro/......e-12993210

Adaptorul este doar un intermediar, ai nevoie de încă un cablu HDMI de la adaptor la portul HDMI din televizor.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Https://altex.ro/cabluri-it/cpl/filtru/tip-conector-3609/usb-c-hdmi/
Înainte să dai banii pe un cablu și apoi să nu funcționeze,verifică instrucțiunile,caracteristicile tabletei,întreabă pe cei din magazin, spune-le modelul tabletei și la ce dorești să o conectezi.