| TheDarkDragon a întrebat:

Salut, aveti idee de vreun antivirus free care sa isi si faca treaba? Stiu ca merita si o licenta pentru securitate, dar sunt curios daca e vreunul gratis care sa fie okay.

20 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

AVG Antivirus Free.
Apara si curata calculatorul de atacuri tip "virusi" (malware) si de pe internet.
Versiunea platita apara si la platile bancare, ajuta la mentinerea sistemului etc.
Il folosesc de peste 10 ani, cu succes.

Exista si versiune pentru telefoane (Android).

| dannyel86 a răspuns (pentru Bula):

AVG e acum sub umbrela Avast. Am citit recent ca Avast a fost preluat de Norton. O fi adevarat?

| Bula a răspuns (pentru dannyel86):

Nu stiu. La mine functioneaza tot cu numele AVG.
Avast a preluat doar dreptul la folosirea tehnologiei de identificare a virusilor, dar AVG functioneaza in continuare.
Cu Norton nu am auzit inca nimic.

| gabicoo a răspuns:

Dacă ești cuminte: Windows Defender! Dacă nu ești: Avast free!
Alte opțiuni nu ai!

Răspuns utilizator avertizat
| gabicoo a răspuns (pentru AlexDorinel):

Pentru tine Dorineleeeeee recomand Antivirusul Voronskaia! Se vinde la trei sferturi! Dacă știi ce înseamnă te adaug la prieteni!
winking

Răspuns utilizator avertizat
| gabicoo a răspuns (pentru AlexDorinel):

Greșit! Ai pierdut! E producător de votcă!

Răspuns utilizator avertizat
| gabicoo a răspuns (pentru AlexDorinel):

Nu e tot aia!

Dar nu am ce să-ți cer! Tu te îmbeți de la Fanta de struguri!

| Brizbriz a răspuns:

"flixbuster a răspuns:
Cel mai bun antivirus (pentru Windows) este Windows Security (Microsoft Defender)"

esti "tare" dude, cea mai proasta idee posibila e pentru tine cea mai buna

windows defender e o TAMPENIE si e bun ca antivirus daca nu ai ceva mai bun... si, ca sa iti explic, cel mai PROST browser care a existat vreodata a fost Internet Explorer, pentru un motiv EVIDENT, toate windows-urile il aveau, asa ca toti virusii s-au facut in primul rand pentru Internet Explorer, aceeasi chestie e si cu windows defender, toti virusii stiu ca e acolo asa ca il faulteaza sau ceva asemanator

cel mai bun free pe care il stiu e Avast, e cel mai eficient si cel mai pc friendly (adica nu Norton AV care iti omora PC-ul de nu mai puteai sa lucrezi, si mai era si pe bani), si e mult mai eficient decat altele gratis (AVG Antivirus Free, Avira, etc.)

chiar, cand e vorba de virusi, e mai bun si decat Malwarebytes, care sunt cei mai buni la malware, nu la virusi in general, asa ca eu instalez si Malwarebytes, dar fara real-time scan, si scanez numai cand am suspciuni

| ToX1c a răspuns (pentru Brizbriz):

Nu stiu, eu cu win defender de pe win 7 am scapat de virusi care imi f#teau procesoru, iar cu malwarebytes, avast si mai multe, decat le detecta, le stergeau si apareau la loc, cum am dat cu win defender (chiar daca a durat undeva la 4-5 ore) am scapat, nu mai apare niciun fisier, procesoru era linistit

| Brizbriz a răspuns (pentru ToX1c):

Wow, esti "tare" si m-ai rupt
deci win defender NU mai detecta nimic, dar ti s-a linistit procesorul, asa ca te-ai scos
virusii care sunt stersi si apoi reapar sunt cea mai nasoala chestie, pentru ca sunt spawn-ati de un program care nu e detectat ca virus, iar win defenderu' nu gasea nici partea spawnat-a

| flixbuster a răspuns:

Cel mai bun antivirus (pentru Windows) este Windows Security (Microsoft Defender) - antivirusul (de fapt suita de securitate) gratis de la Microsoft, care vine odata cu Windows.

https://www.av-test.org/en/antivirus/home-windows/

Ceilalti producatori au inceput sa o ia razna si se comporta (unii) ca niste virusi ei insisi: colecteaza datele utilizatorului, mineaza crypto pe PC-ul tau - o nebunie completa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A zis cineva viruși? laughing Recomand Pffizer pentru 90% protecție împotriva virușilor! laughing) BitDefender e bun!

| TheDarkDragon explică (pentru anonim_4396):

Nu vreau sa fiu nesimtit, dar nu inteleg cum va mai puteti amuza la glumele cu si despre covid, au trecut doi ani lol... Mersi de raspuns oricum tongue

| anonim_4396 a răspuns (pentru TheDarkDragon):

Nu ești nesimțit!

Răspuns utilizator avertizat
| wedonttalkaboutBruno a răspuns:

Antivirus free care sa-si faca treaba fara ads sau sa instaleze cine stie ce programe virusate? nu prea am vazut

| Ionut00007 a răspuns:

Salut! Un antivirus gratuit si foarte bun pe care personal il folosesc si il recomand il găsești aici: http://www.noulmonden.com/......l-mai.html