| Xenoverse a întrebat:

Azi am fost cu laptop-ul meu HP 15-g011sq la service ca sa imi instaleze un SSD si HDD Caddy si a instalat tot ce trebuie, dar tot se misca lent laptop-ul meu.

Domnul de la service mi-a instalat windows 10 pro si acum porneste in 10 secunde dar in rest se misca lent ce sa fac, trebuie sa umblu prin setari ca sa miste mai rapid laptopul?

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pai ssd se ocupa cu incarcarea rapida a sistemului de operare, poate ai nevoie de mai multa memorie ram, cpu mai rapid, ce laptop ai?

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Cpu slab

| Xenoverse explică (pentru RAY):

Ram i-as pune dar are numai un nucleu care e ocupat.

| RAY a răspuns (pentru Xenoverse):

Nu nucleu si slot, cpu e prea slab, vezi daca win 7 nu e pentru el

| Ineys a răspuns:

Esti sigur ca ti-ai instalat Sistemul de Operare pe SSD si nu pe HDD? In ce sens se misca repede? SSD-ul te ajuta doar la scriere/citire, adica sa deschizi foldere mai repede, iti imbunatateste putin si viteza la navigat pe internet, si alte chestii d-astea. Daca te astepti sa se miste mai "repede" in jocuri, nu are de unde...

| CVane a răspuns:

Intra la Power Options>Change Plan Setting>Change Advanced Power Settings>Processor power management si vezi sa fie 100% la maximum processor state.

| Xenoverse explică (pentru CVane):

Il am instalat in romana.

| DoctorWh0 a răspuns:

Daca ti-a pus SSD nu inseamna ca va face laptopul rapid ca racheta. SSD-ul ajuta doar si doar la scriere/citire. Asta inseamna ca daca deschizi un fisier il va citi mai rapid si ti-l va arata tie mai repede. Laptopul NU se va misca mai repede daca ai un SSD, doar totul se va deschide putin mai repede. Nu te astepta ca daca ai ssd vei putea sa te uiti la videoclipuri pe Youtube in 4k 60fps. Nici nu ne ai zis cati rami ai.

| Xenoverse explică (pentru DoctorWh0):

4 gb ram are laptop-ul meu.