| ゼロの a întrebat:

Azi am instalat Backtrack 5 r3 gnome prin dual boot cu windows 7 ultimate. Il folosesc pentru prima oara si nu stiu asa de bine sa umblu pe el. Daca ii scriu comanda airmon-ng nu imi gaseste nici un dispozitv desi ar trebui sa imi arate wlan0
si nici la internet nu gasesc nici o retea wifi, iar cu windows gasesc 2 semnale la maxim.
Ce credeti ca e de la drivere?
Daca da unde a-s putea sa le gasesc pentru Acer Aspire 5750g
si cum le pot instala?

6 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Driverele le are dejainstalate.Ai activat placa de rețea cu comanda:
sudo ifconfig wlan0 up
sau ai verificat dacă ledul de la wifi este aprins?
De obicei placa de rețe se pornește cu fn+f3.Mă rog am nevoie de interactivitate ca să îți ofer suport pentru ubuntu că de fapt blaktrak e Ubuntu.Succes și lasă-mi un pm cu Id-ul tău ca să îți ofer suport.

| ゼロの explică (pentru DeyCj):

Am incercat cu tastele fn+f3 care la windows functioneaza.
Iar daca ii scriu comanda pe care mi-ai dat-o imi zice ca nu exista un asa dispozitiv.
Ti-am trimis un mesaj cu emailu meu.

| ゼロの explică (pentru DeyCj):

Uite problema mea este la fel ca cea de aici :
http://www.youtube.com/watch?v=mdokb7WLe5w
Numai ca eu l-am instalat in pc nu il deschid in virtual box.

| DeyCj a răspuns (pentru ゼロの):

Încearcă să instalezi Windows wireless drivers.Vezi că îl gasești în software-center -ul Ubuntu. Dacă nu îl are instalat rulează synaptic și caută centru sofware acolo, instalează-l de acolo, apoi din centrul software instalează aplicația.Cu această aplicație vei putea instala drivere de Windows de wifi numai sub linux.Eu am testat aplicația asta pe Ubuntu 10.4.4 și a mers.Probabil că Blak trak este bazat pe precis pagolin(12.04 LTS) și de aia are incompatibilități de hardware.Succes și grijă la ce folosești această distribuție, că legea nu te cruță(Pătrunderea în mod neautorizat într-un sistem informatic, de orice fel se pedepsește cu închisoare de la 2-7 ani sau cu amknedă(vezi monitorul oficial al României) și să știi că se aplică legea asta, cu ca cea antipiraterie). Succes

| ゼロの explică (pentru DeyCj):

Am incercat si uite ce imi zice:

root@bt:~# synaptic
The program 'synaptic' is currently not installed. You can install it by typing:
apt-get install synaptic

root@bt:~# apt-get install synaptic
Reading package lists... Done
Building dependency tree
Reading state information... Done
The following packages were automatically installed and are no longer required:
libecryptfs0 libdmraid1.0.0.rc16 libdebconfclient0 ecryptfs-utils cryptsetup
rdate bogl-bterm libdebian-installer4 reiserfsprogs dmraid python-pyicu
Use 'apt-get autoremove' to remove them.
The following extra packages will be installed:
apt-xapian-index libcairo-perl libglib-perl libgnome2-canvas-perl
libgnome2-perl libgnome2-vfs-perl libgnomevfs2-extra libgtk2-perl
libpango-perl python-debian python-software-properties python-xapian
software-properties-gtk unattended-upgrades
Suggested packages:
libgtk2-perl-doc xapian-doc dwww deborphan bsd-mailx
The following NEW packages will be installed:
apt-xapian-index libcairo-perl libglib-perl libgnome2-canvas-perl
libgnome2-perl libgnome2-vfs-perl libgnomevfs2-extra libgtk2-perl
libpango-perl python-debian python-software-properties python-xapian
software-properties-gtk synaptic unattended-upgrades
0 upgraded, 15 newly installed, 0 to remove and 0 not upgraded.
Need to get 4, 064kB of archives.
After this operation, 19.1MB of additional disk space will be used.
Do you want to continue [Y/n]?
y
E: Unable to fetch some archives, maybe run apt-get update or try with --fix-missing?
root@bt:~# apt-get update
W: Some index files failed to download, they have been ignored, or old ones used instead.

root@bt:~# --fix-missing
--fix-missing: command not found

| ゼロの explică (pentru DeyCj):

Si cand deschid pc la backtrack imi zice :
Ubuntu with Linux 3.2.6
Daca te ajuta cu ceva.