| gabrielaugustin416 a întrebat:

Salut, azi am luat 16gb ram, le-am instalat, dar in pc arata 8 gb dar in speccy imi arata ca am 16 gb ram, ce as putea face sa-l repar?
file:///C:/Users/Augustin/Desktop/211.png

12 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Ai nevoie de Windows pe 64biti ca să îți vadă toată memoria RAM.

| gabrielaugustin416 explică (pentru anonimg):

Am windows ul pe 64 bit

| anonimg a răspuns (pentru gabrielaugustin416):

Dacă ai Windows pe 65 biți, atunci verifică slotul de pe placa de bază ca să te asiguri că nu este defect (pui în el vechea plăcută de RAM care știi sigur că este bună).
De asemenea verifici separat și memoria nouă cumpărată ca să nu fie arsă.
Verifici compatibilitatea plăcuțelor între ele (să aibă aceeași MHz, CL).
Verifici dacă placa de bază funcționează numai în dual (dacă ai 4 sloturi pe placa de baza, atunci memoria o pui pe aceeași culoare).

| PainTech a răspuns:

1. Nu putem sa vedem imaginea de pe calculatorul tau, incarca pe imgur dacă e ceva important.

2. E posibil ca PC-ul sa aiba limita de memorie din msconfig.
Apasa Win + R, scrie msconfig și apăsă enter. La secțiunea Boot apeși pe "Advanced Options" și DEBIFEZI caseta "Maximum memory".

| gabrielaugustin416 explică (pentru PainTech):

Https://imgur.com/a/GD5vwX6
si am facut faza cu advenced, o am debifata

| PainTech a răspuns (pentru PainTech):

Daca asta cu msconfig nu merge dupa restart te rog sa ne spui exact componentele ( modelul placii de baza, al memoriilor cumparate si al procesorului. )

Se pare ca aceeasi problema poate fi cauzata de alte chestii mai nasoale : https://www.reddit.com/......shows_8gb/

Tu incearca mai intai ce am spus prima data cu msconfig.

| gabrielaugustin416 explică (pentru PainTech):

Motherboard
ASUSTeK Computer INC. P6T DELUXE V2 (LGA1366)
CPU
Intel Core i7 920 @ 2. 67GHz
ram
Memorie Patriot ViperX 3 Black Mamba 16GB DDR3 1600MHz CL10 Dual Channel Kit 1.5v

| PainTech a răspuns:

Placa ta de baza are 6 sloturi, suporta pana la 24GB, canal triplu, suporta 1600 Mhz (O.C). Procesorul suporta la fel pana la 24GB.

Sloturile sunt ordonate in felul urmator, de la extrerior CATRE procesor:
C1
C2

B1
B2

A1
A2

Manualul spune ca pentru o configuratie de 2 module DIMM sunt recomandate sloturile A1 si B1. Deci ar trebui sa pui in al doilea si a patrulea slot de la procesor catre exterior.

https://dlcdnets.asus.com/......Deluxe.pdf

Si mai zice ceva interesant :
" Due for Intel spec definition, XMP DIMMs and DDR3-1600 MHz are supported for one DIMM per channel only."

Deci posibil sa fi pus memoria in sloturile gresite/nerecomandate.

| gabrielaugustin416 explică (pentru PainTech):

O sa incerc si voi reveni cu un raspuns

| gabrielaugustin416 explică (pentru PainTech):

Am pus rami in slotuile 2 si 4 si tot la fel, in my computer sunt 8 si in cpu z imi arata ca sunt 16 gb intalati

| DoctorWh0 a răspuns:

Daca ai 2 stick-uri incearca sa pui doar pe sloturi rosii sau doar pe sloturi negre.