| gabrielaugustin416 a întrebat:

Salut, azi am luat 16gb ram, le-am instalat, dar in pc arata 8 gb dar in speccy imi arata ca am 16 gb ram, ce as putea face sa-l repar? Ramii i-am pus in sloturile 2 si 4 cum e recomandat.
Https://imgur.com/a/GD5vwX6
componetele pc ului
Motherboard
ASUSTeK Computer INC. P6T DELUXE V2 (LGA1366)
CPU
Intel Core i7 920 @ 2. 67GHz
ram
Memorie Patriot ViperX 3 Black Mamba 16GB DDR3 1600MHz CL10 Dual Channel Kit 1.5v

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Este posibil ca memoriile sa nu fie compatibile cu placa de baza.
Citeste specificatiile de compatibilitate din Manualul Utilizatorului placii de baza, dat de producator!

| mateisitudor a răspuns:

Intra pe Youtube si cauta ceva de genul : Detectare memorie ram. Sunt niste video-uri super bune in romana de la un tip care se ocupa cu asa ceva

| Simpatic a răspuns (pentru mateisitudor):

Nu e mai simplu sa-i dai direct link omului, nu o zic ca o porunca ci ca o recomandare.

| mateisitudor a răspuns (pentru Simpatic):

Nu ma chinui prea mult. Daca are nevoie urmărește pașii pe care i am dat