| Flar3 a întrebat:

Salut! Azi am primit Blue Screen după ce am umblat prin Msconfig. Ce pot sa fac?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Daca Blue Screen persista, intri in safe Mode, si incerci sa restaurezi sistemul la o data anterioara, daca ai avut activ System Restore.

Daca nu l-ai avut, atunci reinstall Windows e cea mai buna metoda, chiar daca folosesti metoda mai usoara/mai scurta:
Settings - Update and Security - Recovery - Reset this PC -
Get started -
poti alege "Keep My Files" daca vrei

Asta pentru ca rezultatul va fi acelasi, se vor reface fisierele sau registrii corupte/corupti.

| Flar3 explică (pentru NLS):

Am câteva întrebari:
1. Cum se poate obține acest System Restore? Adică, ma refer, după update-uri se da?
2. La ce te referi când zici corupți/corupte?

| NLS a răspuns (pentru Flar3):

System Restore este o functie inclusa in Windows, si in mod standard este activa

O gasesti in Control Panel - Recovery
(coloana din mijloc in imaginea de mai jos)

https://www.minitool.com/......anel-1.png

Cum lucrezi cu ea:
De la a treia optiune, Configure System Restore,
se deschide fereastra System Properties cu tabul System Protection activ.
Acolo verifica daca apare ON in dreptul partitiei unde ai instalat Windowsul (C:\)

Dai click pe System Restore si verifici daca exista un restore point, si care e data acestuia.

Ele se creeaza in mod automat o data pe saptamana, sau inainte sa faci modificari majore in PC: instalarea unui driver, a unui program, etc
Bineinteles, poti modifica frecventa din Registrii, sau poti crea manula unul oricand doresti (apasand pe acel buton Create)

https://imgur.com/4o4Gl5H

Cum folosesti un Restore Point cand vrei sa aduci PC-ul la o stare anterioara in care totul functiona bine?

Apesi pe Open System Restore (a doua optiune)
Selectezi punctul de restaurare, apesi Next, apoi Finish.

Toate programele pe care le-ai instalat dupa acea data cand a fost facut restore Point-ul vor disparea, si toate setarile vor fi aduse la valorile din acea zi.

| Flar3 explică (pentru NLS):

Sa te ajute Dumnezeu!

17 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

Bagi windowsul, dai să-l bootezi și dai repair.

| Flar3 explică (pentru RobertMoon):

Nu e un răspuns concret

| RobertMoon a răspuns (pentru Flar3):

Ai încercat varianta asta și nu a mers?

| Zuzu1991 a răspuns:

Sunteti toti "dusi"
omul a reusit sa strice systemul cu msconfig
si voi il trimiteti in balarii unde poate sa stearga tot, si poate are poze de familie de 10 ani si o sa BUBUIE TOOOT

du-te la un specialist dude, si data viitoare nu te mai juca pe unde nu stii tongue

| Flar3 explică (pentru Zuzu1991):

Pot si singur happy

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Flar3):

Sigur, poti si "singur" sa iti stergi tot sistemul
SUCCESSSSSSS tongue

| Flar3 explică (pentru Zuzu1991):

Nu glumesc, chiar am reușit! Acum doar Office îmi mai trebuie

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Flar3):

Ce ai reusit?
BSOD e o reusita la tine?!?
sau ai "reusit" sa iti stergi tot sistemul?!?
... "FELICITARI"

| Flar3 explică (pentru Zuzu1991):

Am reusit sa imi reinstalez sistemul. Merge totul ca la carte!

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Flar3):

Bravo tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pornesti in safe mode

| Flar3 explică:

Și ceea ce mai vreau sa spun este ca mi-a dat blue screen după ce am dat un restart, după ce am debifat casuta cu Number of processors