| StephanSaiyan a întrebat:

Azi cand am deschis pc-ul mi-a aparut un avertisment in care zieca: Ca in retea s-a conectat cinvea cu un IP identic ( ceea ce consider ca e imposibil fara anumite programe), ar trebui sa imi fac griji?

Răspuns Câştigător
| mihaiion2 a răspuns:

Nu ai configurat reteaua bine. Probabil ai un IP setat pe PC iar routerul la care te conectezi permite si conectarea cu IP dinamic. Daca, inainte sa aprinzi tu PC-ul, un dispozitiv (telefon, tableta, laptop sau alt PC) cu IP dinamic s-a conectat la retea, routerul i-a dat acestuia IP-ul PC-ului tau astfel ca atunci cand ai aprins PC-ul cu IP fix in retea erau doua dispozitive cu acelasi IP. Pentru a impiedica acest lucru trebuie sa setezi si PC-ul sa obtina un IP automat.

2 răspunsuri:
| Maria_Oaches_1969 a răspuns:

Da, doar daca nu cumva ti-ai gresit ID-ul azi cand te ai conectat.
Daca nu, cred ca cineva ti-a spart contul. Te as sfatui sa iti schimbi parola inaintea celui de pe contul tau.

Funda?

| StephanSaiyan explică (pentru Maria_Oaches_1969):

Nu cred ca ai inteles despre ce este vorba... E o diferenta dintre ID-ul unui cont de pe un site sau alt ceva si IP, care este diferit de la dispozitiv la dispozitiv,