| Lacasdepapel a întrebat:

Azi dimineața am întâmpinat o problema la laptopul meu, când l-am folosit mergea foarte greu in comparație cu zilele trecute, deși nu i-am făcut nimic ce să afecteze, ma gândesc probabil ca are legătura cu ceea ce am făcut acum câteva zile. Acum câteva zile am modificat in msconfig "number of processors" la 2 (îl aveam la 1), acum Nu stiu sigur dacă e de la schimbarea din msconfig sau din alta cauza, dau funda celui care ma ajuta!

2 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Cel mai probabil ai facut setarea aia degeaba. Aia e ca sa restrictionezi nucleurile, nu din cauza ca ar fi ele default restrictionate si trebuie sa le dai tu drumu la toate manual. Vezi ca acolo mai e o casuta pe care trebuie sa o bifezi. Daca o debifezi "Number of processors" o sa-ti foloseasca toate nucleele. Acum deoarece ai bifat-o si ai selectat 2 iar tu ai mai multe nuclee, efectiv ti-ai incetinit PC-ul fara sa-ti dai seama.

| Lacasdepapel explică (pentru Ineys):

Adică vrei sa spui ca prin debifarea acelei căsuțe, pc-ul va rula ca înainte? Apropo am doar 2 nuclee