| maniacutz2003 a întrebat:

Salut, azi mi-am achizitionat un router wireless D-Link DIR-605L.
Deci cand introduc cablul Ethernet conectat la unitate in portul INTERNET al routerului si dupa bag celalat cablu furnizat de ei in portul "1" si dupa intoduc in modem nu pot sa ma conectez la internet, tin sa mentionez ca am internet de la RDS/RCS.
Ce pot sa fac sa imi mearga sa il comfigurez si toate cele?

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Am impresia ca ai pus routerul inaintea modemului. Dupa parerea mea trebuie sa faci invers. Sa pui intai modemul si apoi routerul. Daca nu merge nici asa scoate modemul si pune direct in router. De altfel nu vad ce mai faci cu modemul!

| maniacutz2003 explică (pentru Salontanul):

Nu inteleg ce vrei sa zici,.

| Salontanul a răspuns (pentru maniacutz2003):

E si greu! Baga cablul de internet in modem. Din modem du un cablu scurt in router, in portul galben (Internet). De acolo (router) bagi un alt cablu in PC sau laptop, ce ai fara WiFi. Restul merge WiFi. Vezi schema de aici: http://www.telefonieip.ro/product_info.php?products_id=38

Bula
| Bula a răspuns:

Cheama un specialist care se pricepe.
Poti chema si pe cei de la RCS-RDS.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca nu te pricepi sa il instalezi cheamă i pe cei de la Rcs sa il configureze ei.

| maniacutz2003 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Atata bataie de cap pentru 2 cabluri care se baga in 4 gauri?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru maniacutz2003):

Tu nu ai inteles nimic, nu cablurile sunt problema ci configurarea parola si id ul, daca stii asa bine fa le, dar nu stii si o sa strici ruterul, dar este al tau si faci cum vrei daca nu vrei sa il facă cine stie fa l tu. zob.

| Bula a răspuns (pentru maniacutz2003):

Cum ai scris in intrebare, ai facut legaturile invers, nici nu ai citit cartea routerului.
Tu ai procedat, "cu mare stiinta", asemanator asemanator sa iei firele de la becul din tavan si sa incerci sa dai curent in retea.
Unii din noi am invatat ani de zole cum se conecteaza un router sa functioneze sigur.
Tu poti astepta 3 luni sau mai mult, poate se va conecta singur internetul prin router.

Doar tu ai "atata bataie de cap pentru 2 cabluri care se baga in 4 gauri".
Eu nu.

| CrezyyKiller a răspuns:

Nu ai specificat windows-ul
am sa iti explic pe sarite

Configurare router

1.Mai intai instalam cu SD

Setup assistant
Alegem tara(daca nu se gaseste tara in care te afli alege other)
PPPoE
Userul si parola date la cei din RDS/RCS

2.Acum cu ajutorul browserului

Deschideti firefox si tastati 192.168.1.0 sau ce are
Mergem pe internet wan
Nu este nici o parola si mergeti pe submit
PPPoE
Userul si parola date la cei din RDS/RCS
Security WPA/WPA-2Personal(PSK)
Dupa un restart al routerului

sauȘ
http://cumseface.blogspot.ro/2012/08/cum-configurez-un-router-manual.html