| Andrei_Dujox_1995 a întrebat:

Ba am si eu o problema cu windows-ul, efectiv ii dau shut down se stinge, si daca ma uit la uptime in task manager dupa vad ca tot nu a fost inchis si odata mi se misca prost de tot si am vazut ca avea uptime de 13 zile, chiar daca eu ii dadusem shut down nu sleep sau altceva. Vreau un raspuns cat mai amplu, dau funda mersi

16 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Windows-ul iti face upgrade, dupa care se va stinge coplet.
Daca nu-l lasi coplet, atunci se icurca fisierele, iar la pornire incearca sa se auto-repare.
Ambele pot dura mult, uneori chiar si cateva ore.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Bula):

Nu văd ce legătură există între problema sa și update-urile Windows-ului respectiv self-repair-ul, tu vezi vreuna?

| Alius a răspuns (pentru LPCTSTR):

Exista multi virusi care fac multe, pot face si problema ta...
Doar incearca.

| Bula a răspuns (pentru LPCTSTR):

Da. Daca face update-ul in background, inainte de oprirea completa.
Se intampla deseori.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Alius):

Dar cum ai ajuns la concluzia că "virus"?
Tu chiar ai văzut un virus în viața asta care să nu-ți "închidă" calculatorul deși tu apeși expres pe butonul "Închidere"?

| LPCTSTR a răspuns (pentru Bula):

What zā fück?
Cum e posibil?
Ai închis, ai apăsat expres pe butonul "Închidere" și după ce-l pornești îți apare că încă ai timpul înregistrat din sesiunile anterioare?
Mie clar îmi sună a minunatul mod de hibernare a Windows, ție nu?

| Bula a răspuns (pentru LPCTSTR):

Nu.
La hibernare, continutul RAM-ului se salveaza in cateva secunde, iar la re-pornire se incarca in RAM echiul continut, tot in cateva secunde. Dupa hibernare, calc acolo continua de unde a fost hibernat.

| Alius a răspuns (pentru LPCTSTR):

Da

| LPCTSTR a răspuns (pentru Bula):

Poate dragul nostru mic și scump a închis absolut tot lucrul și a pus sistemul în hibernare crezând că l-a închis.
Tot ce e posibil însă nu aș da vina pe update-uri.
Nu aș pune la îndoială și vârsta, dacă într-adevăr el este cel din poză, m-aș gândi de două ori dacă vorbesc pentru el câineasca, nu româna.

| LPCTSTR a răspuns:

Ce "shut down" îi dai tu? Buton?
Ești sigur că chiar își dă shut down sau intră în Hibernate?
Întrebare și mai bună: când pornești calculatorul ce apare pe ecran? Apare "Starting Windows" sau "Resuming Windows"?

| Andrei_Dujox_1995 explică (pentru LPCTSTR):

Ii dau shut down din windows, din meniu, nu dau pe hibernate, am incercat si alt f4 dupa care sa dau shut down de acolo cu SHUT DOWN nu hibernate si degeaba, si acum la fel, am uptime de 6 zile

| LPCTSTR a răspuns (pentru Andrei_Dujox_1995):

Ai chemat pe cineva să evalueze situaţia?

| DoctorWh0 a răspuns:

Esti sigur ca se stinge complet si ca nu se duce pe hibernate?

| Alius a răspuns:

Incearca sa efectuiezi o scanare de virusi, s-ar putea sa ai un virus, daca nu fa toate updateurile de la windows, poate e vechi. Incearca si revii cu un raspuns. Sper ca te-am ajutat.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Alius):

Au! straight face Ce "virus" pomenești tu?
Ce legătură exită între problema sa și update-urile?
PS: nu ai ajutat cu absolut nimic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Si eu patesc mereu sa intampin persoane cu 0 cunostinte care tot ce stiu e "virus virus virus scaneaza scaneaza updateaza".hee hee
Mai rau e ca au inceput sa invadeze StackOverflow...
Din tot ce zice, nu pare shutdown ci hibernare...