| Cosmynnissiciwidjz8w a întrebat:

Salut.
Băi cum stă treaba cu routerul de wi-fi?
Îți trebuie abonament sau ceva sau ți-l cumperi si după nu mai plătești nimic?

8 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Trebuie sa platesti lunar conexiunea la internet. Indiferent daca ai router sau nu. Plata routerului nu are nicio traba cu plata internetului!

Routerul :
1. Daca il cumperi tu de la Altex/ Emag / Magazinul din colt / etc. nu mai platesti nimic pe el.

2. Daca il primesti de la provider :
- Il cumperi si gata, e al tau
- Il primesti gratis, e al tau
- Nu cred ca ai optiunea de a cumpara routerul in rate.

| Yuoia a răspuns:

Eu mi l-am cumparat (ca tot aveam un voucher de la un magazin) si nu mai platesc nimic in plus.

| Osneros a răspuns:

Routerele creează net din nimic și-l dau în toată casa, evident.

| Yuoia a răspuns (pentru Osneros):

El intreba de tarifare. Eu nu stiu, dar poate stii tu cum este cu echipamentele imprumutate de la provider.

| Cosmynnissiciwidjz8w explică (pentru Yuoia):

Exact!
Mă refer că dacă trebuie să plătesc cv în fiecare lună la o firmă sau dacă stai moca pe net...

| doctorandus a răspuns (pentru Osneros):

Ai un vecin fraier, ii spargi WiFi, conectezi routerul tau la WiFi-ul lui si ai internet.

| Yuoia a răspuns (pentru Cosmynnissiciwidjz8w):

Nu, moca nu poti sta. Routerul iti "imprastie" in toata casa internetul pe care il ai prin cablu. Prin router te poti loga la toate device-urile pe care le ai, intr-un singur abonament.

| Strepix a răspuns:

Doamne, doar nu dai 30 de lei pe un router si toata viata vei avea internet...

Iti trebuie un contract cu o firmă de internet. Recomand Digi. La companiile de internet mari (telekom, digi, upc etc) vei primi un router de la ei, pe care evident tot ei ti-l configurează.
Prin Router vei putea conecta mai multe dispozitive la internet iar prin functia Wi-fi vei putea conecta orice device care suporta wifi (telefon, laptop, tableta etc).
Si in functie de firma de la care ai internet si optiunea vei plati lunar. Aproximativ 30-50 de lei.

De ex am internet de la o firmă mai mică valabila doar in cateva comune și internetul este prin cablu, insa mi-am cumpărat un router ca sa pot beneficia si de Wi-Fi, ip dinamic etc.