| Marianjdjsjwj a întrebat:

Salut baieti.Am o intrebare despre urmatorul meu upgrade la Pc.Am 2 posibilitatii
1.Ryzen 5 3600 cu cooler ND-H15 si 3200mhz
2.I5-10400f cu acelasi cooler dar 2666 mhz
Eu vreau sa folosesc calculatorul acesta doar pentru Cs:go si Fortnite.Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| nicu991 a răspuns:

Pentru CS:GO si Fortnite ambele sunt overkill. Mergi pe Ryzen 5 3600 ca-i mai puternic putin+ posibilitatea de overclocking daca ai si o placa de baza bunicica.
Daca nu faci overclocking, mergi prima data pe coolerul stock al procesorului si vezi cum stau temperaturile. Astfel investitia in cooler-ul ala este prea mare si nejustificata.

6 răspunsuri:
| nicu991 a răspuns:

Daca totusi vrei racire aftermarket, mergi pe un https://www.pcgarage.ro/coolere/cooler-master/hyper-212-evo/

| Marianjdjsjwj explică (pentru nicu991):

Ok.Mersi.Dupa parerea mea cooler ul ala nu e overkill pentru ca ryzen in gerenal are temperaturi f mari fata de intel.Cooler-ul stock e degeaba.Am prieteni care au 60 grade in idle si au trebuit sa cumpere un cooler aftermarket.In jocuri nici nu imi imaginez

| nicu991 a răspuns (pentru Marianjdjsjwj):

Depinde si de carcase, cate ventilatoare au, cat de aerisite sunt, temperatura din incapere.
Mergi pe cel care ti l-am recomandat eu daca vrei aftermarket, daca nu esti multumit ii dai retur mai pui diferenta si-l iei pe cel scump. Dar nu merita, costa aproape cat procesorul.

| nicu991 a răspuns:

Eu am 52 Grade/ nucleu (idle) la un amarat de Intel dual core e8400 si are ditamai radiatorul pe el cu ventilator de 120mm
In full load ajunge si la 65- 66 grade. Norocul lui ca nu duce placa de baza OC, ca-l prajeam da-l dracul. laughing
La AMD stau alftel temperaturile, ruleaza mai fierbinti dar nu-i bai. Ele cand depasesc temperatura limita isi fac throttle down in frecvente si voltaj.

| NuCitescNotificari a răspuns:

Ryzen 5

| Marianjdjsjwj explică (pentru nicu991):

Eu cooler-ul asta il am deja bro.L-am castigat pe gratis.Stiu,am avut noroc