| Claudiu2011 a întrebat:

Salut baieti, am si eu un PC cu configuratia asta : procesor Intel core i5 : 4440: 3, 10 Ghz pe nuclee, Placa video r7 250 1gb ddr5, 6 gb ram, placa de baza : ASRock H81M-VG4. Am cateva intrebari pentru cunoscatori. 1 Merge Crossfire sa fac cu placa video care o am? sa mai cumpar 1 la fel? daca ar merge crossfire de exemplu o sa fie o imbunatatire considerabila in jocuri? sau mai bine as cumpara o alta placa video recomandata de voi ca sa se potriveasca cu placa de baza bineinteles la procesor nu am de ce sa umblu cred pentru ca i5 este destul de ok, nu ma intereseaza neaparat sa vad de la 5 km pistruiul unuia dintr-un joc...ma intereseaza mai degraba sa se vada decent si sa nu am lag, deci nu sunt pasionat de claritate maxima ci prefer claritate medie fara lag deloc.stiu ca mai trebuie sa adaug si ceva ram.O sa bag cam 16, gb doua placute de 8...Multumesc.

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

A, pai cu 200 de lire faci treaba. Uite, o oferta excelenta - https://www.amazon.co.uk/......ref=sr_1_2 s=computers&ie=UTF8&qid=1485024059&sr=1-2&keywords=GTX+1050+Ti
Ia-o repede pana nu se termina. Eu am un 750 Ti SC. EVGA-urile SC sunt dintr-o cu totul alta liga fata de "pluton". La memorie... vezi si tu ce kit 2X8 gasesti la oferta.

11 răspunsuri:
| Claudiu2011 explică:

Am mai auzit ca foarte mult conteaza bitii, cu cat sunt mai multi cu atat mai bine, ce e drept nu ma pricep aproape deloc la partea hardware, de ex o placa video cu 256 de biti e mult mai buna decat una cu 128 sau 192, cel putin asa am inteles...acum adevarul e ca nu stiu foarte binevoi sa imi spuneti.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Felicitari, inca e decent. La limita decentei.winking
1. Desigur ca nu. Ia un GTX 1050 Ti, e cea mai buna ca pret/performanta in gama ei de pret si fata de ce ai acum e racheta.
2. Ia un kit dual channel.

Care ar fi bugetul pentru placa video si rami si cand ai vrea sa faci achizitia? Oh, da, si foarte important - ce rezolutie are monitorul? Daca nu e full HD, merge si o placa video ceva mai slaba.

| Claudiu2011 explică (pentru GabiDumitrescu):

Dispun de 200-300 de lire, sunt in Anglia, monitorul e full hd si il am conectat cu DVI, e un Philips 223v5l. nu am port de hdmi la el...dar diferenta intre hdmi si dvi nu e nici una la calitate video...stiu ca la hdmi pe langa calitate video mai e si sunet.dar nu am nevoie, e destul dvi

| Claudiu2011 explică (pentru GabiDumitrescu):

Mersi frumos

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Claudiu2011):

A, pai cu 200 de lire faci treaba. Uite, o oferta excelenta - https://www.amazon.co.uk/......ref=sr_1_2 s=computers&ie=UTF8&qid=1485024059&sr=1-2&keywords=GTX+1050+Ti
Ia-o repede pana nu se termina. Eu am un 750 Ti SC. EVGA-urile SC sunt dintr-o cu totul alta liga fata de "pluton". La memorie... vezi si tu ce kit 2X8 gasesti la oferta.

| SilviaDulcik a răspuns:

La memoria RAM stai încă bine.

Placa de bază care o ai nu suportă CrossFire deoarece are un singur slot PCI-E, nu numai atât dar performanța ar crește dar tot un 1GB memorie video ai avea disponibilă. Atunci când faci crossfire doar procesorul grafic este folosit de la cea de aII-a placă video, nu și memoria video.

Îți recomand să cumperi o altă placă video cu măcar 4GB memorie video.
Minim http://www.pcgarage.ro/......-bit-lite/
Dar dacă ai banii acum, profită de această ofertă fantomă la această placă video http://www.pcgarage.ro/placi-video/zotac/gtx-1050-ti-mini-4gb-ddr5-128-bit/
GTX 1050 TI bate pe RX 460 cât și pe GTX 960.

| AndreiM77 a răspuns:

Eu iti recomand ca placa video un rx470, e o placa super, mai ales pentru jocuri, se aproprie ca performanta de gtx1060. Si da e o idee buna sa adaugi 16 gb ram.
Mai pe scurt: 4440+rx470+16gbram=> poti juca orice joc, si cele care vor aparea, nu pe detalii ultra, etc, dar vei putea sa joci.

linkul catre placa: http://www.cel.ro/c/M3FQN1oudlxC

Acum tu daca nu ai un buget care sa-ti permita acel 470 iti recomand ori gtx 1050ti pe care o gasesti aici:
http://www.cel.ro/c/M3FQN1ouR0BR

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AndreiM77):

Si eu sunt fan AMD, dar sa nu o dam in fantasmagorii. RX470 nu se apropie de nici un 1060. Plus ca omul a zis ca e in Anglia, invata sa casti ochii.

| AndreiM77 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Incearca sa te documentezi, pe partea de gaming se apropie.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AndreiM77):

M-am documentat. Nu merita banii overall. Tre' sa luam in consideratie si raportul consum-caldura/pret/performanta, nu doar ca se apropie sau nu. RX 480 isi cam merita banii, dar deja mergem la o alta zona de preturi. E foarte important si ca el are monitor full HD, caz in care nu are nevoie de nimic mai sus de 1060.

| AndreiM77 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Acum nu-l pune pe 480 in discutie, este peste 1060 versiunea cu 6 gb, nu ma contrazice, ma poti face in ce fel vrei tu, dar rx480 este peste 1060.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AndreiM77):

Nu te fac in nici un fel, doar te rog sa arunci o privire aici - http://www.gamersnexus.net/guides/2649-gtx-1060-3gb-vs-rx-480-4gb-benchmark