| stefan4747 a întrebat:

Salut baieti, ce parere aveti de acest PC: PC Gaming Diaxxa Light Intel Core i3 9100F 3. 60GHz 1TB+SSD 240 GB 8GB DDR4 RX 580 8GB la 2350 lei? Eu zic ca este super decent, voi ce ziceti? Il iau pentru CS:GO, Fortnite si Fifa. Si cum pot sa aflu care este placa lui de baza? In descriere nu se intelege foarte bine, puteti sa-l cautati pe cel.ro.

8 răspunsuri:
| SilviaDulcik a răspuns:

Bună!
Nu poți să afla placa de bază. Numai după ce ai primit calculatorul și deschizi carcasa sau intri într-un program (precum HWinfo) poți afla exact modelul. Acolo scrie:
Intel® H310 Express Chipset, ceea ce înseamnă că este o placă de bază cu chipsetul H310 (cea mai ieftină, dacă se poate).

La 2350 lei, gata asamblat este bine.
Dacă era făcut pe bucăți, puteai să mergi pe un Ryzen 5 1600AF (dacă se mai găsesc) sau chiar pe Ryzen 3 3100 sau 3300X.

Recomand încă o baretă RAM de 8GB cât mai curând la acest calculator, 8GB și single-channel este destul de rău pentru 2020.

| stefan4747 explică (pentru SilviaDulcik):

Pe site scrie chipset H310, asta ar insemna ca asta este placa de baza? si cam cate fps-uri as prinde in cs go low 1024x768, fortnite competitive settings si cs go 1080p ultra?

| SilviaDulcik a răspuns (pentru stefan4747):

Nu are legătură. Procesorul nu are placă video integrată. Ai RX 580 8GB, Jocurile le poți juca la 1080p cu Medium-High, toate jocurile apărute, la ~60FPS.

| stefan4747 explică (pentru SilviaDulcik):

Oricum eu n-o sa joc jocurile pe medium-high, fortnite joc pe low 960p la 3d resolution full, doar view distance pe ultra, cs:go low 1024x768 stretched, fifa o sa l joc pe full si poate euro truck daca l cumpar, o sa imi fie putin greu cu update-ul la bios la inceput, nu prea le am cu astea dar tot o sa ma descurc

| SilviaDulcik a răspuns (pentru stefan4747):

Nu ai nevoie de actualizare la BIOS sau să te limitezi la setările grafice sau rezoluție. Dar alegerea este a ta.

| Serbanok a răspuns:

Doar pentru cs si fifa nu merita, mai degraba mergi pe ceva mai ieftin

| stefan4747 explică (pentru Serbanok):

Pai vreau sa joc si fortnite

| Serbanok a răspuns (pentru stefan4747):

Tot nu merita, poti sa iei ceva mai ieftin, cum ar fi un gtx 660, cu un rx 580 iti merge totul pe epic in 60 fps