Întrebare recomandată | Ursachi_Gabriel_Marian_1995 a întrebat:

Salut baieti si fete, am si eu o nelamurire legata de pc/casa si suna cam asa:
Acum stau la bunici, casa e veche din anii 60-70, casa stiu sigur ca are impamantare, dar nu stiu daca are camera in care stau eu, camera are o singura priza in perete iar din ea pleaca un prelungitoare cu impamantare in care exista alte prelungitoare pentru 1 aer conditionat, PC-ul, monitor, televizor, router tv si internet, 1 frigider si 1 cuptor cu microunde. Pc-ul este pozitionat pe o masa de lemn langa birou iar problema este ca indiferent ce boxe folosesc se aude un huruit, un zgomot enervant din interiorul boxelor atunci cand nu ascult nimic. Trebuie sa fac o impamantare separata in fata camerei mele? PS: din camera mea ies direct in curte deci as putea. Tin minte ca vechiul meu pc uneori cand puneam mana pe el ma curenta si am avut numai probleme cu el. Nu e cazul acum dar totusi as vrea sa gasesc o solutie pentru a rezolva problema. Astazi am luat niste boxe noi si ele scot acel sunet la fel ca alte 3 seturi(observ cand misc mufa de la boxe in unitate se intensifica sau scade acel sunet dar nu de tot, daca pun urechea langa boxa tot se aude putin in cel mai bun caz)

Răspuns Câştigător
12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pamantarea nu rezolva bazaitul.
Bazaitul din difuzoare nu ese cauzat de lipsa impamantarii, ci de contactul la masa a ecranarii cablului audio.
Doar un electronist priceput, cu experienta audio poate rezolva problema (sau repararea /schimbarea placii de sunet /a calculatorului).

| Frank51 a răspuns:

Eu n-am împământare acasă și n-am brum de rețea happy

| halogen001 a răspuns:

Ar fi buna o impamantare.

| Ursachi_Gabriel_Marian_1995 explică (pentru halogen001):

La ce mai exact, sa fac una afara in fata camerei sau una in interior ca nu ma pricep deloc?

| halogen001 a răspuns:

Chiar si cu impamantare buna, daca cablurile audio sunt lungi sau neecranate, tot se aude brum de retea.
Boxele pot avea si din fabrica un brum de retea. Se da drumul la boxe fara a conecta cabluri de semnal si daca se aude brum de retea, atunci boxele au alimentarea si amplificatoarele neecranate, sursa de curent nefiltrata suficient sau stabilizata si apare brum de retea.
Depinde si de placa de sunet din calculator cat e de bine facuta.

Uneori daca se pune pe fiecare canal stanga-dreapta cate o rezistenta in jur de 16-50 ohmi (sa fie ambele egale de exemplu 56 ohmi), in paralel cu iesirea sau intrarea, pe cablu, atunci acea rezistenta taie brumul de retea care apare din cauza cablului.

O alta solutie e sa se foloseasca boxe cu bluetooth sau cu un receptor bluetooth si la calculator daca nu are sa se puna un bluetooth pe usb si in felul asta nu se mai folosesc fire ca sa bage brumul de retea.

| Zuzu1991 a răspuns:

"Acum stau la bunici casa e veche din anii 60-70, casa stiu sigur ca are impamantare"

huh, nu prea stii ce inseamna impamantare, numai cladirile cu paratraznet au atributul "casa are impamantare" altfel, impamantarea e cel putin ultimul link dat de halogen:
https://electrician365.ro/......e-si-scop/
cu placa de impamantare ingropata la cel putin 2m, iar daca vrei sa fii sigur, atunci pui placi din 5 in 5 m in jurul curtii, nu chestia aia trista si fara valoare ca a ingropat un cablu la 20cm sub pamant in jurul curtii

pana acum eu personal nu am avut sau vazut impamantare reala niciodata, putini se deranjeaza la nivelul asta in ideea ca odata la 10 ani... POATE vine traznetul si iti arde electronicele

| Ursachi_Gabriel_Marian_1995 explică (pentru Zuzu1991):

Dap ai dreptate, tot ce stiu e ca bunicii spun ca are casa impamantare mai departe SF laughing

| Digikey a răspuns:

Computerul pescuieste parazitii care circula pe firul de impamantare, deoarece impamantarea propriu zisa nu este eficienta. Asta si din cauza ca are o placa audio ieftina.
Daca folosesti o placa externa usb se schimba radical calitatea sunetului si scapi si de brum.
Eu folosesc un dac usb.
Calitatea sunetului este foarte buna.
La computer direct se aude ca naiba, chiar daca nu am brum.

| Ursachi_Gabriel_Marian_1995 explică (pentru Digikey):

O sa incerc varianta cu un dac sa vad daca ajuta. multumesc frumos.

| halogen001 a răspuns (pentru Ursachi_Gabriel_Marian_1995):

Pana la proba practica nu se stie cat e de buna placa https://www.emag.ro/......DS2ZP8BBM/

Am cumparat placi ieftine si chiar daca erau in aceeasi carcasa si cu acelasi nume, erau diferite in interior. Unele erau mai bune, altele mai proaste. Unul din modele nu avea condensatoare la iesirea de casti. Castile mergeau, dar daca le puneam la boxe se auzea slab de tot si distorsionat. Am pus condensatoare pe iesirea de casti si au mers. Oricum, calitatea sunetului pentru placile mai ieftine poate fi destul de slaba: semnal cu volum mic, posibil si zgomot captat de la alimentarea de 5V, de la transmisiile de date, zgomot de fond la microfon, zgomot alb. Depinde de noroc, dar merita incercat.

Are review-uri bune, dar vad si unul care zice:
"Multumit.

Achizitie verificata
Pentru casti e buna, dar la niste boxe mai performante se aude un tiuit abia perceptibil pe fundal. Poate la un laptop nu se simte. La pretul asta e destul de buna. E-mag, nota 10!"

Deci e posibil sa nu fie chiar de nota 10.

Eu am incercat asta https://altex.ro/....../CSA51620/ si la mine nu are zgomot deloc. Am in amplificator rezistente in paralel cu intrarea de 2 kiloohmi pe fiecare canal ca sa anulez brumul de retea si chiar daca folosesc cablu neecranat nu am brum de retea deloc. (se pot pune si pe fir)

Depinde si de boxe daca au nevoie de semnal puternic sau nu, de placa de sunet daca da semnal puternic sau nu, daca are zgomot placa sau boxele.

| Efex2 a răspuns:

Se pare ca este praf blocat in boxe! Iei un prosop, dai cu apa pe prosop si stergi boxele! De preferat dezmembrezi tot si dupa le cureti pe fiecare! P.S: Multa apa.