| ivy a întrebat:

Ca sa imi protej Pc-ul de virusi / malware/ spiware etc... si sa aiba o functionare buna ce programe ar trebui sa am pe calculator? daca stiti ce programe va rog sa imi lasati si numele programului. Eu am un calculator mai vechi si a inceput sa mearga mai greut... Funda`

6 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Pentru a te proteja de virusi iti trebuie un antivirus bun cu licenta! Pentru mine cel mai bun este Kaspersky Internet Security.

Pentru a sterge eventualii virusi din pc foloseste MalwareByte FULL (cu licenta)de aici:
http://www.tpu.ro/......cat-acest/
Bafta!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Îti recomand să încerci cu 3 programe gratuite: antivirusul avast! 6 free (Avira 2011 free ori AVG 2011 free), Malwarebytes’ Anti-Malware şi un firewall dintre ZoneAlarm ori Comodo Firewall. Împreună sunt la fel de bune ca un program antivirus cu licenţă şi n-ai treabă cu activarea. Pe toate le poţi descarca de pe site-urile oficiale. Succes şi numai bine!

| MMihai a răspuns:

Și Chiorul, și MaRceliNo, și neluL, ți-au dat soluții corecte.
Soluțiile corecte trebuie urmate!
80-90 % din cei care folosesc calculatoare folosesc diverse Windows-uri.
Grosul mizeriilor informatice vor ataca calculatoare cu Windows!
Punând în dual boot să zic un linux, de preferință linux Ubuntu--Ubuntu, Kiwi Ubuntu, și familia este mare dar eu nu le-am folosit decât pe astea 2 --și navigând pe net dintr-un linux care permite dual Boot, deci navigând din linux și nu din Windows scapi de majoritatea mizeriilor informatice, care știu că trebuie să se lipească de un Windows, pentru că majoritatea mizeriilor informatice nu se vor lipii de un linux că sunt făcute să se lipească de Windows-uri!

| MMihai a răspuns:

Deci îți trebuie un hard intern f mare de la 500 de GB, în sus, cu cât este mai mare cu atât mai bine și pui cele 2 sisteme de operare pe același hard sau dacă la calculatorul tău merg 2 harduri interne, pe unul dintre ele bagi un Ubuntu Linux, ( Ubuntu sau Kiwi Ubuntu ), care se pot instala în limba română și din ele navighezi pe internet!
Dar nu navighezi pe internet din Windows!
Sau intri cât poți de puțin, pe net, din Windows!

| MMihai a răspuns:

Dacă faci dual boot trebuie să fi foarte atent de și cum ștergi.
Eu aveam în / un dual boot Kiwi și W. XP și neatent am șters din Kiwi Ubuntu Linux dosarul/ folderul / fișierul cu programele de la Windows, iar atunci nici Windows-ul, nu mai era bun că avea legături la programe care nu mai erau!
La ora asta, nu am nici un Windows, pe nici unul, din cele 2 harduri!

| SMaricel a răspuns:

Baga un antivirus Eset Nod32, AVG,Avast, Norton.etc
cautale pe www.filehippo.com