| costinvlad490 a întrebat:

Salut, cablurile acelea de internet digi sunt fibre optice? Ca nu înțeleg, eu am văzut pe net ca fibra optica este altfel. Digi face FTTH în multe orașe. Dar ce sunt cablurile lor? Sunt de cupru sau fibra optica? Mersi.

Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

happy
cum iti spuneam, NU stiu Italia
dpdv tehnologic, evident ca au cum, mai ales cu fibra care merge si 100km, nu numai 50m

12 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Au fibră optică de ceva timp din câte știu.

| gabicoo a răspuns:

Au și cupru și fibră optică!
- Rețelele vechi FTTB au fibră până la intrarea în bloc iar de la switch-ul montat la parter în apartament vine cablu UTP din cupru. Viteza maximă 100 mbps.
- Rețelele noi FTTH au fibră până în apartament (de fapt microfibră) și oferă viteze de 300, 500 și 1000 mbps. Punctul slab la tipul ăsta de rețea este acel ONT care face conversia semnalului optic. Echipament ZTE 660f cel mai prost din România. E așa de prost că îți pun router-ul lor pentru care plătești suplimentar!

| Bizon95 a răspuns:

In general la case iti vine in casa, fibra optica
la blocuri, fibra vine pe bloc, iar in apartament cupru de la switch

insa nu e o regula, stiu pe cineva cu fibra optica direct in router de la gigi (fara media convertor, direct in routerul LOR) si sta la bloc, binemercic

Răspuns utilizator avertizat
| Bizon95 a răspuns (pentru costinvlad490):

Da, poate fi trasa peste stalpi
insa intr-un oras modern SI CARE NU ARE CAPUL ADANC BAGAT IN KUR, se ofera solutii de fibra ingropata de catre o firma unica in tot orasul (cu acordul primariei)

in Bucuresti este, in Arad NU ESTE (iar imbecilul de primar care putea sa faca, cu bani europeni, NU A FACUT, iar apoi s-a dus sa taie fibra unora care au tras-o peste stalpi)

insa presupun ca in Italia este ingropata, iar FTTCab pare a fi exact solutia italiana pentru asta

Răspuns utilizator avertizat
| Bizon95 a răspuns (pentru costinvlad490):

Imi pare rau, voiam sa nu mai dau raspuns pentru ca nu stiu nimic de infrastructura de internet din Italia, si in rrrominica internetul fix e unul dintre lucrurile care sunt incredibil mult mai bune decat in majoritatea tarilor UE si chiar si State, nu numai viteza dar si preturi, MAI ALES PRETURI

DSL NU E FIBRA OPTICA
vine de la "Digital Subscriber Line"
Line vine de la linia de telefon
cu alte cuvinte vine pe firele de telefon... NO SHlT
https://www.google.com/search?q=Digital+Subscriber+Line
alea in general sunt in ziua de azi ingropate pe, peste tot, si e foarte usor sa ti le traga in casa de sub pamant

iar ultima tehnologie merge la viteze foarte mari
TOTUSI, cand ploua, spre deosebire de fibra care nu e deloc afectata, s-ar putea sa mearga aiurea, chiar aiurea RAU

Răspuns utilizator avertizat
| Bizon95 a răspuns (pentru costinvlad490):

NU
tu vorbesti de 3 tehnologi diferite
fibra e OPTICA, adica are cablu OPTIC (NIMIC electric)
cat5e e un standard de utp care e o tehnologie de cupru cu fire de retea, 8 FIRE DE CUPRU (utp)
dsl care foloseste numai 2 fire de cupru

iar NU STIU DETALII, dar de la cabinet pana la stalpi daca tragi o tehnologie care nu e pe stalpi, trebuie sa pui convertor pe stalpi
ori daca tragi cablu optic, pe langa el mai trebuie sa tragi si alimentarea care e pe cupru

Răspuns utilizator avertizat
| Bizon95 a răspuns (pentru costinvlad490):

happy
cum iti spuneam, NU stiu Italia
dpdv tehnologic, evident ca au cum, mai ales cu fibra care merge si 100km, nu numai 50m

| Demidol a răspuns:

Acum pun doar fibra optica. Dar au mai ramas cabluri vechi de la instalarile de inceput. Nici eu inca nu l-am schimbat pentru ca merge bine.