| Rudy95 a întrebat:

Calculatorul meu are o placa de baza Gygabite G41M-compo. Am o placa video nVidia GeForce 9400GT 1GB pe care as dori sa o inlocuiesc. As vrea sa stiu daca aceasta placa de baza suporta Gigabyte NVIDIA GeForce GT 730 2GB? Si mai un lucru. Bandul placii video trebuie sa fie neaparat Gygabite,sau pot achizitiona si ceva de la Asus, sau Gainward?

11 răspunsuri:
| FatUglyVirgin a răspuns:

Doar fiindca placa de baza e model gygabite nu trebuie sa iei placa video facut de acelasi producatorlaughingsi nu inteleg de ce ai cumpara un gt 730

| Rudy95 explică (pentru FatUglyVirgin):

Iti multumesc pentru raspunsul la una dintre intrebarihappy

| Irinel1999 a răspuns:

Placa de baza nu are legatura cu cea video, pe tine ar trebui sa te intereseze daca duce sursa.Concluzietongueoti pune orice placa video doar daca suporta sursa!

| Rudy95 explică (pentru Irinel1999):

Ok,am inteles. Poti sa imi spui cam de cati W sa fie sursa pentru a suporta un GT 610 / GT 730?

| Irinel1999 a răspuns (pentru Rudy95):

Http://pcpartpicker.com/parts/partlist/ pune-ti tot ce ai la pc aici si placa video pe care o vrei si iti recomanda ei surse.Vezi sa fie compatibility filter on. Funda?

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru Rudy95):

O sursa de 300 e de ajunslaughing dar de ce placa aia video

| Rudy95 explică (pentru FatUglyVirgin):

In speranta ca o sa mi se miste jocurile mai binisor. Dar o sa ma opresc la un GT610/630

| Rudy95 explică (pentru Rudy95):

Si sincer ma astept sa vad o diverenta daca o sa pun un GT610 fata de actualul 9400 GT.

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru Rudy95):

I-ati un hd 7770 daca vrei diferente mari.

| Rudy95 explică (pentru FatUglyVirgin):

O singura nelamurire mai am. Din cate stiu, placa de baza(Gygabite G41M-combo) are PCi expres. Si la majoritatea placilor video am vazut ca au PCI expres 2.0. POt conecta Placa video cu pci express2.0 la pci express simplu?

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru Rudy95):

Nu prea cred ca se mai fabrica placi video cu pcie 2.0 ci 3.0, si da merg.