| AxelL2k19 a întrebat:

Salut, cand am dat download mi s-a descarcat ceva virus si mi-a encryptat toate fisierele si acum imi apare chestia asta:VLWPZO-DECRYPT
Ce sa fac sa scap fara se reinstalez windows-ul?
Pls rapid ca nu vreau sa platesc sau ceva

21 răspunsuri:
| AxelL2k19 explică:

Dau funda!

| tiberiutiberiu22 a răspuns:

Descaraca mallwarebytes e free si dai un scan si o sa se rezolve imd https://www.youtube.com/watch?v=Tysz8cH5mv8 like si subs please

| AxelL2k19 explică (pentru tiberiutiberiu22):

Ok

| AxelL2k19 explică (pentru tiberiutiberiu22):

Dar imi decrypteaza fisierele?

| Wr3nch a răspuns (pentru AxelL2k19):

Nu iti decripteaza nimeni nimiclaughing Asta se intampla cand descarci jocuri de unde nu trebuie. Cel mult iti scoate virusul, daca nu e criptat si el cand il descarci. Cea mai buna solutie e sa reinstalezi Windows-ul.

| AxelL2k19 explică (pentru Wr3nch):

Am dat scan si imi cere restart dar mi-e frica ca poate se activeaza si mai tare virusul
Da tu-mi sppui ca trebuie sa reinstalez tot =(

| Wr3nch a răspuns (pentru AxelL2k19):

Mai tare nu se poate activa. Daca ii dai restart il sterge teoretic(toate fisierele sunt deja criptate). Poti sa ii dai restart linistit. Daca escarci fisiere noi si se cripteaza inseamna ca trebuie reinstalat Windows(altfel va tot aparea).

| AxelL2k19 explică (pentru Wr3nch):

Nu ca am mai decarcat chestii si nu sunt encyptate dar nu vr sa reinstalez tot si nu am optiunea de a reinstala windows

| AxelL2k19 explică (pentru Wr3nch):

Si ma gandeam ca imi pare ceva pe ecran

| Wr3nch a răspuns (pentru AxelL2k19):

Inseamna ca e ok. Lasa Malwarebytes instalat si nu vei mai avea probleme. Recomad sa descarci doar de pe site-uri de incredere pe viitor, sau daca poti sa cumperi direct continutul.

| AxelL2k19 explică (pentru Wr3nch):

Nda daaar, eu ce ma fac acum =(?

| AxelL2k19 explică (pentru Wr3nch):

Adica tot ecryptat =(

| Wr3nch a răspuns (pentru AxelL2k19):

Le stergilaughing Nu ai cum sa le decriptezi.

| AxelL2k19 explică (pentru Wr3nch):

Imi sterg windows-ul?
rolling on the floor

| Wr3nch a răspuns (pentru AxelL2k19):

Fisierele man. Cu Windows te rezolva usor la orice service. Data viitoare uita-te de doua ori inainte sa descarci cevalaughing

| AxelL2k19 explică (pentru Wr3nch):

Nu merge reinstall?

| Wr3nch a răspuns (pentru AxelL2k19):

Ce Windows ai?

| AxelL2k19 explică (pentru Wr3nch):

Am windows 10

| AxelL2k19 explică (pentru Wr3nch):

Pot face ceva happy?

| Wr3nch a răspuns (pentru AxelL2k19):

Ii poti da reset. Asta ar trebui sa il faca ''ca nou'' dar va sterge toate datele, inclusiv preferinte si setari.

| AxelL2k19 explică (pentru Wr3nch):

Da si voi avea toate driverele sau e ca un windows luat de pe net ca nu pot instala drive-uri sa ma joc jocuri, si daca dau reset tot imi trebuie CD de windows nu? Ca eu nu am