| DOOOPX a întrebat:

Cand aprin calculatorul face un tiuit, si nu se aprinde de loc ecranul. De Ce?'
Mentionez ca l-am dus la reparatie si mi-a spus ca tebuie sa schimb placuta ram si bateria, dar atunci a zis ca pot sa ma mai folosesc putin de el, dar l-am lasat si nu l-am aprins de loc, acum cand am dat sa-l aprind nu l-am putut aprinde. Imi puteti spune daca schimbi ram-ul si bateria se va aprinde? Apropo imi puteti da o poza cu bateria nu stiu care este.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Din cauza ca e bateria descarcata nu tiuie, rezulta ca tiuiutul vine de la RAM. Probabil e defect, desi RAM-ul e ultima componenta care se defecteaza din senin intr-un PC, alaturi de procesor.
(sursa, HDD, placa video, placa de baza - acestea au tendinta sa se defecteze mai repede decat RAM-ul, cu mentiunea ca aici vorbesc despre surse slabe, nu despre Corsair, etc).

(In urma unui soc de curent, daca sursa e slaba si nu are protectii, se poate arde tot, dar asta e alta poveste.)

Ce e ciudat e comportamentul lor. Il duci la reparat, iti spun ce e stricat, dar nu ti-l repara. Sau poate nu ai avut bani atunci pentru a lua RAM?

In mod normal, ar trebui sa fie ce au spus ei, mai putin in cazul nefericit in care...sunt de-a dreptul incompetenti, sau ti-au luat doar banii si au fost prea comozi sa testeze alt RAM, au mers pe codul de sunete si atat.

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Https://goo.gl/images/3x1QCU

bateria, e cea tip pastila, ca la ceasurile de mana. (intre cele 2 sloturi albastre PCIex )

Orice PC ce are difuzor integrat pe placa de baza (mai nou il au lipit, mai demult il conectai daca doreai) si il ai Enabled din BIOS, va emite un cod de sunete in caz de erori.
In functie de ce tip de BIOS ai, verifica aici de unde vine eroarea.

https://www.computerhope.com/beep.htm

https://forum-en.msi.com/....../index.php

Cel mai probabil, e Award BIOS sau AMI BIOS.

Daca e UEFI (mai nou de 2012) e mai complicat, fiecare producator stabilindu-si propriul cod. Dar il gasesti probabil in manualul placii de baza (pe care daca nu il ai, il gasesti pe net, pe pagina oficiala a producatorului, chiar daca placa de baza respectiva e scoasa din productie, trebuie doar sa ii cunosti modelul-numele exact)

2 răspunsuri:
| Vali013 a răspuns:

Mi s-a intamplat si mie daca tiuie de 3 ori trebuie sa schimbi RAMi dar daca piuie de mai mult de 3 ori este de la placa de baza si nu mai ai ce sa îi faci doar sa o schimbi la mine nu s-a putut pentru ca aveam un calculator mai vechi!