| LasaNumele a întrebat:

Cand aprind calculatorul imi arata prima imagine de la pornire si ramane asa... cand am incercat sa bag windows mi-a dat o eroare (0xc00000e9 ) ceva gen, am incercat d emai multe ori. am incercat sa bag si alt windows si tot asa face, acum imi arata doar imaginea de fundal de la instalarea windowsu-lui si nu imi apare nimic si dupa ceva timp isi da restart singur si face la fel. nu stiu ce sa ii fac am scos si hardul si ramii, am curatat tot in el si tot degeaba. ma poate ajuta cineva EXPLICIT ( FUNDA! ) VA ROG FRUMOS.
P.s nici netul nu imi merge. din cauza asta am vrut sa bag windowsul si am primit eroarea aia straight face Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Când bootezi de pe DVD sau stick şi ajungi acolo unde zice să bifezi "accept termenii şi condiţiile", fă asta. Ţine apăsat Shift dreapta + F10. O să te bage într-o fereastră cmd.

Tastează exact aşa, cu tot cu spaţiile aferente, dar fără ghilimele "bootrec /scanes" şi Enter. Aşteaptă. După ce-şi termină treaba tastează "bootrec /rebuildbcd" şi Enter iar. O să te întrebe două chestii. Apeşi Y pentru yes la ambele şi dai Enter. Acum poţi închide cmd. Ar trebui să te lase să continui instalarea.

| dannyel86 a răspuns:

Salut. Pe forum se vorbeste, in cazul acestei erori, de o infectie in Bios, care ar fi modificat niste setari. Din drive Sata in drive Pata sau Ata. Va trebui sa intri in Bios si sa schimbi aceste setari de drive care pot rezolva eroarea legata de hard. De aceea nici Windows nou nu iti este permis a-l instala (daca nu sunt alte cauze, evident).

| Vanqu1sh a răspuns:

Pare sa fie o problema de la HDD, il vede in bios?