| nukemdfkz a întrebat:

Salut,

Cand dau sa instalez windows din bios imi zice ca nu-l pot imstala pe drive 0 partition 1... Cum pot rezolva?

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Din BIOS nu se poate instala nici Windows, nici alt sistem de operare.
Daca te pricepi doar atat, atunci apeleaza la un cunoscator sa instaleze, te costa doar cateva zeci de lei.

| lpavel a răspuns:

Detalii prea putine, apoi windows nu se instaleaza din bios ci acolo faci setarile de unde sa instaleze windows si altele... Deci daca ai pune exact o poza unde nu te lasa sa continui instalarea ar ajuta mai mult ca nu prea stii sa zici care ar fi problema.

| nukemdfkz explică (pentru lpavel):

Revin cu poze dupa ce fac stick bootabil ca mi s-a stricat cel de-l foloseam

| lpavel a răspuns (pentru nukemdfkz):

OK, asa sa faci! happy

| ziftode a răspuns:

Cum a spus si Bula, din bios setezi cate ceva in comp dar nu poti instala nimic, insa e destul de clar ca e incepator si confunda bios cu setup-ul de windows

acum, asta O SA FUNCTIONEZE: sterge partitia aia si apoi NU O REFACE, dar spune-i setup-ului sa instaleze direct pe "spatiu nealocat" (unallocated space)

NOTA BENNE cum problema ta nu e prea "clara" (nu am alt cuvant mai bun in dimineata asta), presupun foarte serios ca tu ai alta problema mare, care ar putea fi ca partitia nu e formatata NTFS, ca e prea plina dar... MAI ALES:

ASIGURATE CA E DESTUL SPATIU IN RESPECTIVA ZONA, ar trebui sa ai cel putin 50G, recomandati sunt cel putin 70-80G, altfel de fapt de aia setup-ul refuza sa instaleze si nu are nici in clin nici de-a face cu eroarea primita

| iwefgOficiall a răspuns:

Si eu am antampinat o asemenea problema zilele astea si a fost de la mufa sata2 cea care da curent la hdd avea doar 4 fire an loc de 5
Uita-te la fire daca la cea care da curent la hard fisa cea mare are decat 4 fire si mai are o gaura pentru un fir de acolo este.

| lpavel a răspuns (pentru iwefgOficiall):

laughing mai bine tacea-i...

| Ostafe_Mihai_Si_Violeta_1984 a răspuns:

Formateaza hdd si creeaza 2 partitii si va mmerrgee