| Dany3103 a întrebat:

Salut, cand deschid pc-ul, beculetul rosu' care normal trebuie sa palpaie ramane aprins constant, iar monitorul nu se deschide, ramane pe standby, are idee cineva de la ce ar putea fi?

6 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Hardul mort, in principiu. Versiunea optimista ar fi ca ti s-a bulit cablul de date de la hard...

| Dany3103 explică (pentru KodrutZ):

Hardul e nou.

| KodrutZ a răspuns (pentru Dany3103):

Si ce daca? E ca si cum ai zice ca nou-nascutii nu pot sa moara.
@Dragonisgaby: Esti tufa de Venetia, si uite de ce:
1. Daca placa video e dusa nu ti se aprinde ledul de transfer si ramine aprins.
2. La fel, nu are treaba cu ledul. Ar trebui sa ii dea un bip continuu sau bipuri intermitente si sa nu ajunga sa porneasca hardul deloc.
3. Nu conteaza bipul, omul a zis ca RAMINE APRINS LEDUL!
4. Nu stii ce sa zici oricum...
5. De obicei nu sta aprins, se aprinde doar cind hardul transfera date.
6. Mdah, no comment. Hai zi-o si pe aia cu Basescu!

| Dragonisgaby a răspuns:

Depinde...
1) Placa video (dedicata/incorporata)defecta, cel mai rau caz trebuie sa o schimbi...
2)Poate recent ai umblat in el. si eu am avut aceeasi problema, la mine a fost de la RAM am 8 G-ram (4/4) Si nu i-am bagat bine cand i-am scos... S:O simpla revizuire... (Apasa mai tare cand ii bagi)
Sau tot aici o problema ar fi cu rami adica... tu chiar daca incerci sa ii bagi si sa ii scoti ei poate s-au defectat. Du-te si fa o proba cu uni care sti ca merg 100%!
3)Auzi un beep cand aprinzi pc?
Daca nu ai rezolvarea acestei probleme in manualul placi de baza!
4) Totala alta defectiune. Ti s-a ars monitorul. nu stiu ce sa zic aici. verifica cu un alt monitor...
5)In legatura cu beculetul rosu... de obicei daca sta aprins. trebuie sa ii dai restart la pc. in cazul tau el probabil tot incearca sa gandeasca un proces care... nu stiu nu face conexiune (scurt firul monitor-placa de baza)
6) Sisteul pe care il ai pentru alimentare nu face fata. caz foarte putin probabil pentru ca monitorul are cablu de alimentare...

| Dany3103 explică (pentru Dragonisgaby):

Nu aud niciun beep, calc. porneste normal, doar ca nu se deschide monitorul ( monitorul l-am verificat cu alt pc si merge) si becul care de obicei palpaie sta aprins, ultima data pc-ul nu vroia sa se inchida, normal cu shut down, efectiv nu facea nimic ramanea aprins si l-am inchis fortat de la buton, de atunci problemele...

| KodrutZ a răspuns (pentru Dany3103):

Aaaa, pai trebuia sa zici si asta de la inceput. Garantat hardul. La garantie cu el!