| ioantana a întrebat:

Salut
Cand deschid pc ul inainte de logo-ul windos apare numele unei firme -pc ul a fost de la ei- cum pot sa fac sa nu mai apara? Este un Dell Optiplex 2030 e ceva legat de Bios pentru ca nu imi deschide altceva afara de nume?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Intai trebuie stabilit daca acel logo este din BIOS sau apare la start-ul Windows-ului.
Bentru asta se scoate cablul de data (sau chiar ambele cabluri) din hard disk si se porneste fara.
1. Daca logo-ul apare in continuare, atunci este inscris in BIOS, iar dezafectarea (sa nu se vada) se poate face din setarile BIOS-ului )daca exista), in sectiunea unde stabilesti modurile de bootare ( "quick boot" etc.).
Pentru a sterge /schimba acel logo din memoria BIOS-ului este nevoie de proceduri complicate si periculoase, care depind de structura intregului program de BIOS si de informatiile /cunostintele celui care face modificarile.

2. Daca fara hard disk nu apare logo-ul care te deranjeaza, atunci trebuie cautat fisierul logo care este afisat (asta depinde de versiunea Windows-ului) si pur si simplu i se schimba numele si/sau extensia fisierului.
Daca la urmatoarea pornire nu mai apare logo-ul, atunci suntem pe cale buna: fisierul se poate sterge definitiv sau se poate inlocui cu un altul, cu formatul strict identic cu cel initial (de exemplu numele si poza ta happy ).

3 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=2xcYhHGtm7M Cauta programe de genul.

| REMiXDJ a răspuns:

Uite raspunsul tau aici:
Dezactivare Imaginea sau logo (poza) de Pornire (Logo WinXP/Win-7, 8 si 10)
Start - Run (unde scrie: Search programs and files) - scrii: Msconfig si apesi enter, o sa apara sus tot acolo: msconfig.exe (are un monitor mic ca icon) faci click pe el si
la optiunea : BOOT.INI, casuta : /NOGUIBOOT, se bifeaza
iar : Timeout, din 30 se modifica cu 10 sec.
Apoi faci OK, si restart PC, asfel logo-ul firmei dispare, poza lor sau ce au pus acolo.Sau cauti direct in C:\ in hard disc msconfig.exe (este in folderul Windows in subfolderul System32 si al executi de acolo si urmezi procedura cu bifa si cu 10 secunde.

| CarcotasulVesel a răspuns:

Daca cuvatul care iti apare e "Dell", ala e producatorul calculatorului
asa ca intra si in bios si cauta cuvantul logo, la unele calculatoare se poate scoate, insa daca e de acolo, si nu e cuvantul Dell, atunci firma aia e destul de tare sa reprogrameze bios-ul cu logo-ul lor, altfel, raspunsul de mai sus s-ar putea sa iti rezolve problema, eu personal nu am vazut asa ceva niciodata asa ca nici nu am incercat sa, scap de logo in windows