| TriD3nt a întrebat:

Salut, cand deschid pc-ul nu-mi reda imaginea la monitor si coolerul de la placa video se aude foarte tare. Inainte cand imi facea asa zgaltaiam un pic unitatea si dupa mergea dar acum nu mai merge asa. Eu cred ca s-a dus placa video dar coolerul de la ea, merge. Stie cineva ce poate avea?

8 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Ce placa video si ce placa de baza ai? Daca esti sigur ca monitorul functioneaza (desi poti incerca alt cablu si alt monitor) poti incerca sa scoti placa video si sa introduci mufa in placa video onboard (daca ai una dedicata si una onboard) sau sa pui una dedicata daca ai doar onboard (dar la cum explici tu, faptul ca ai cooler pe ea, inseamna ca e una dedicata). Cel mai probabil se poate sa ti se fi dus placa video, sau placa de baza.

| TriD3nt explică (pentru CM7YRE):

Am un amd 6950, il am de un an si a mers perfect dar in ultima perioada cand jucam fifa mi se oprea monitorul, dadeam restar era la fel dupa ii dadeam o paleta si rezolvam.

| CM7YRE a răspuns (pentru TriD3nt):

Daca deja asa iti facea de ceva timp, "semnele" au existat. Incearca prima oara alta placa video, sau direct daca ai placa video onboard (dupa ce scoti pe cea dedicata).

| Evolution a răspuns:

Pai l-ai curatat de praf? e posibil sa fie arsa placa video.

| Nemessys a răspuns:

Te sfatuiesc sa imprumuti o placa video de la cineva sau te duci la un service, pui alta in locul ei si vezi daca merge pc-ul cum trebuie. (asta este doar ca sa te asiguri ca placa video este de vina). Dupa aia iti comanzi tu una si o inlocuiesti cu cea stricata.

| Sibiescu_Ionut_1993 a răspuns:

Placa aceea are alimentare separata, iar cand aceasta nu o primeste nu afiseaza semnal si ventilatorul este turat la maxim pentru a arata acest lucru.Verifica sursa si cablurile placii.Asa se si explica faptul ca "zgaltiam un pic unitatea si dupa mergea". Deoarece el facea contact, sau nu facea contact.Verifica sursa si cablurile acesteia. Fundita?

| Stefa1415 a răspuns:

Posibil e de la placa video pe care o ai. Daca collerul de la placa video suna tare ar trebui doar pur s simplu uns cu ceva sau curatat. Este posibil ca mufa prin care conectezi monitorul la calculator nu transmite. Asa ca nu merita sa te chinui sa schimbi mufa. Daca ai disponibilitatea schimbati placa video.

| TriD3nt explică (pentru Stefa1415):

Dar daca merge collerul de pe placa?