| Simion1z a întrebat:

Cand pornesc calculatorul imi apar niste dungi rosii pe ecran chiar și se restarteaza pc-ul! Am placa video amd radeon HD 6950! Ma puteti ajuta?

9 răspunsuri:
| Geru_Cornel_1990 a răspuns:

Sună ca o defecţiune hardware a computerului, destul de probabil, sa fie placă video sau de memorie. Dacă sunteţi necalificaţ la hardware-ul de depanare, găsi pe cineva care este ca să vă ajute, pentru că do-it-yourself de reparare computer poate fi costisitor dacă nu sunteţi sigur ceea ce faceti.

| Simion1z explică (pentru Geru_Cornel_1990):

Memorie RAM am testat! Calculatorul merge pe placa video integrat a!

| JackR a răspuns:

Corect ar fi sa spui "am avut placa video AMD Radeon..."winking

| PrisonBreak112 a răspuns:

Suna la cei de la calculatoare.Am patit. Daca te pricepi la calculatoare poti sa ti-l resetezi tu bagandu-ti alt windows

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Placa video este defecta. Pentru a-ti da seama muta cablul de semnal pe placa de baza (placa video integrata).

Bula
| Bula a răspuns:

Ai problema cu placa video.
Scoate-l din soclu si introduce-l din nou, fixandu-l bine.
Daca problema persista, incearca sa pui o alta placa video in loc (sau folosesti pe cel onboard).

| Arthiom a răspuns:

Una din doua, ori placa video nenorocita, cel mai probabil, sau mai rar una din memoriile ram ciufulite.

Cel mai probabil la tine e de vina placa video, verifica asta cum au zis si alti useri. Se mai intampla la placi radeon.

Mult mai rar, chiar foarte rar, eu nu am intalnit decat 2 cazuri e sa fie de la placile ram, se rezolva prin inlocuire sau uneori le freci cu o radiera pinii si le pui inapoi. Dar repet, cel mai probabil placa video.

| Simion1z explică (pentru Arthiom):

Placa video e defecta dar ma intreb daca eu singur as putea sa o repar!@

| Arthiom a răspuns (pentru Simion1z):

Nu o poti repara de unul singur. Si iti spun si de ce:
1. Nu cunosti absolut nimic despre arhitectura unei placi video.
2. Nu ai instrumente necesare :statie lipit/dezlipit ir sau cu aer cald, componente de schimb, aparate de masura potrivite
3. Daca a murit vreun integrat sau chiar procesorul video, nu iti da tie nimeni altul de schimb