| anonim_4396 a întrebat:

Cand pornesc un PC mai vechi, Hard Disk-ul incepe sa ticaie inainte de a BOOT-a. Tin sa mentionez ca uneori merge iar daca il pun il alt computer functioneaza normal. Placa de baza a fost fabricata cand porturile SATA erau noi aparute. Sa fie cumva incompatibilitate? Cand reusesc se BOOTEZ de pe el pe PC-ul vechi, din cand in cand ticaie si ingheata putin computerul.

6 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Nope. Cel mai probabil ai o problema de conexiune a hardului cu sursa. Schimba cablurile cu unele noi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

S-a rezolvat! Aparent trebuia un alt cablu SATA =)

| GanduriDeCafea a răspuns:

Nu este problema de incompatibilitate cu port-urile SATA. Eu unul cred ca pot fi 2 cauze posibile:
1. HDD are probleme, fa o verificare cu softul HDD Sentine lsa verifici statusul hard-disk-ului.
2. Problema de la alimentare.

| Ronaldo_Ronaldo_1997 a răspuns:

Pai nu e normal nu e compatibil incearca sa imi spui toate componentele pc-ului daca e mai vechi nu duce placa de baza hardu e prea mare la memorie posibil incearca sa pui alt hard disk mai slabut si nu o sa mai faca asa adica nu conteaza memoria asa mare daca e pc vechi nu il forta mult noroc!

| anonim_4396 explică (pentru Ronaldo_Ronaldo_1997):

Hard-ul e de 80 de GB si e setat sa proceseze 1, 5 GB (Sata1). Uneori merge dar de obicei cand urmeaza sa booteze ticaie. PC-ul e foarte vechi: AMD Athlon XP 2000+, 1, 25 GB Ram, Geforce 4 MX 440 iar placa de baza este ASUS A7V600-X.

| Ronaldo_Ronaldo_1997 a răspuns (pentru anonim_4396):

E clar man e vechi nu mai duce foloseste pe celalalt pc ori vinde-l pe asta ori il da la fier vechi happy