| BostanDaniel1974 a întrebat:

Salut, cand vreau sa instalez Windowsul am 4 partitii. Una de300mb una de 100 si una de 125mb si principala de 465gb problema è ca vreau sa le elimin si nu merge si cand dai sa instalez Windows in partitia de 465gb spune ca è formatata in NTFS si ar trebui in FAT32, ajutor.

3 răspunsuri:
| Krax256 a răspuns:

NTFS inseamna ca trebuie sa alegi sa instalezi win x64
Fat 32 ca alegi sa instalezi windows x86
Iti recomand sa folosesti la alegerea windowsului X64 - 64 de biti, este mai fiabil, mai rapid si mai stabil.

Baga cd de instalare si porneste cu el. Da install windows si o sa-ti apara ce win vrei sa instalezi x86 sau x64. Din meniul de instalare sterge(delete) toate partitiile spoi spatiul ramas liber formateaza-l.
Daca te uiti putin atent o sa-ti dai seama. Daca nu, cauta pe Youtube tutorial instalare windows.

| BostanDaniel1974 explică (pentru Krax256):

Imi da eroare la instalare am incercat si w7 si 8 mi crea zice Ca' partitia nu e in format fat32

| Krax256 a răspuns (pentru BostanDaniel1974):

Cand dai install la win 7 sau 8(nu recomand 8 ca e prost tare) sub fereastra in care iti arata partitiile ai un meniu expandabil cu o guma de sters prin el. Selectezi partitia dirita si dai la fiecare erase sau delete. Tot spatiul o sa se adune la gramada. Apoi selectezi spatiul ala (arata ca o partitie) si dai create partition apoi ok. Dupa ce iti creaza partitia o selectezi si dai tot din meniul ala Format. Nu mai stiu daca te intreaba daca s-o formateze in ntfs sau fAT dar daca apare ceva de genul ala alege NTFS, dupa ce formatezi continui cu instalarea.