| Asienx a întrebat:

Care dintre aceste routere este mai bun tinand cont si de review-uri. Daca vrei poti sa imi spui si ce router ai tu si cum ti se pare.

Routere:
1)http://www.emag.ro/......ER2Z2BBBM/
2)http://www.emag.ro/......EMC92BBBM/

Răspuns Câştigător
| aalexei a răspuns:

Daca ai acasa dispozitive de retea (calculatoare, NAS,.) cu placi de retea tot gigabit, atunci viteza de transfer a datelor de pe un dispozitiv pe altul va fi aproximativ 1Gbps (numai la tine acasa, viteza la internet se limiteaza de provider). Port usb, si in Africa e usb. Poti conecta la router un stick usb, sau hdd extern si sa faci un storage de retea al tau, sau media server pentru filme... De print server nu cred ca ai nevoie, se foloseste mai mult in oficii.
Ce tine de wifi, vei avea de castigat, acesta are 3 antene de 5dBi, 450Mbps
(Precizez ca prin 4 pereti nu vei vedea 450Mbps, dar semnalul va fi mai puternic comparativ cu routerul precedent)

15 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Amandoua sunt bune, depinde ce net ai!

| Asienx explică (pentru K0sti):

La ce te referi prin. depinde ce net ai?

| aalexei a răspuns:

TL-WR1043ND e mai bun.
CPU 720Mhz (vs 400Mhz la 841ND)
RAM 64 MB (vs 32 MB)
Flash 8 MB (vs 4 MB)

+ 5 porturi gigabit
+ usb port

Daca nu-ti trebuie retea gigabit, port usb, wifi mai puternic si performanta mai mare, atunci merge si 841

| Asienx explică (pentru aalexei):

Daca imi spui ce inseamna retea gigabit si port usb (nu ma pricep la routere) iti dau funda!winking

| aalexei a răspuns:

Si daca la pc nu am placa de retea gigabit e vreo problema? - NU e nici o problema, o sa lucreze la 100Mbps.

Si inca o idee. Celalalt router mai slab poti sa-l pui in functie in calitate de acces point dupa cei 4 pereti si vei avea semnal bun peste tot.

| Asienx explică:

Routerul pe care il am acum este cu o antena cu 150 mb si trebuie sa treca prin 4 pereti si abia prind net.

| Asienx explică (pentru aalexei):

La speccificatii pe eMAG scrie ca are 300Mbps

| Asienx explică (pentru aalexei):

Si daca la pc nu am placa de retea gigabit e vreo problema?

| Asienx explică (pentru aalexei):

La speccificatii pe eMAG scrie ca are 300Mbps.Si daca la pc nu am placa de retea gigabit e vreo problema?

| K0sti a răspuns (pentru Asienx):

Routerul se pune totdeauna la mijlocul casei!

| Asienx explică (pentru K0sti):

Stau la bloc...3 camere iar routerul e la pc in prima camera nu am smart...

| aalexei a răspuns (pentru Asienx):

Cei de la eMAG nu stiu probabil ce vand. 3 antene se pot sincroniza la 450Mbps.
Asta nu inseamna ca tu de pe orice telefon/laptop stand langa router vei avea asa sincronizare - nu. Placa de retea wifi tot trebuie sa poata lucra la asa frecventa. (altfel vei vedea, 300, 150, 72...)

| K0sti a răspuns (pentru Asienx):

Dar de ce ar trebui sa ai smart, ca nu inteleg? Eu am spus ca se pune la mijloc ca sa fie semnalul impartiti pe cat posibil in mod egal in tot apartamentul! E greu sa gandesti...

| Asienx explică (pentru K0sti):

Ziceam ca nu am cum sa pun routerul la mij casei ca nu are la ce sa il conectez iar pc-ul e in prima camera si daca aveam smart il conectam la el adica la mij casei...

| K0sti a răspuns (pentru Asienx):

Ce vorbesti...
Faci in asa fel incat sa ai, tragi fire, prize, tot ce trebuie, cum am facut si eu si altii!

| aalexei a răspuns (pentru Asienx):

Daca ai acasa dispozitive de retea (calculatoare, NAS,.) cu placi de retea tot gigabit, atunci viteza de transfer a datelor de pe un dispozitiv pe altul va fi aproximativ 1Gbps (numai la tine acasa, viteza la internet se limiteaza de provider). Port usb, si in Africa e usb. Poti conecta la router un stick usb, sau hdd extern si sa faci un storage de retea al tau, sau media server pentru filme... De print server nu cred ca ai nevoie, se foloseste mai mult in oficii.
Ce tine de wifi, vei avea de castigat, acesta are 3 antene de 5dBi, 450Mbps
(Precizez ca prin 4 pereti nu vei vedea 450Mbps, dar semnalul va fi mai puternic comparativ cu routerul precedent)