| Mitrutz_Mitrut_1997 a întrebat:

Care dintre cele doua procesoare duce mai bine FIFA 16?
Core 2 Quad Q6600 2.4GHz si Intel Pentium G2130 3.2GHz

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Ruleaza stai calm. E ok. Deschide cum ziceam daca ai un fifa 15 sa vezi ct de utilizat e cpu cand te joci, ca sa poti sa compari.

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ultimul. E si firma de procesoare mai buna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici unul nu pot rula fifa 16 nici macar fifa 15

| HuShEr a răspuns:

Astea de abia duc 2013 pe mediu daramite 2016, incearca cu un i5 ceva sau un i3 mai nou. dar totusi incearca cu un i5 haswell

| sltlp a răspuns (pentru HuShEr):

Ce aiurea vorbiti voi ma laughing. Da e bun cand oamenii nu stiu dar de comentat nu se opresc.

| sltlp a răspuns (pentru HuShEr):

Fifa 16 nu are cerinte oficiale sau are? Eu am gasit pe internet. Oricum, ambele trec de minim fara probleme. Din pct. de vedere teoretic, g2130 sta mai ok, insa q6600 poate recupera daca e cu oc. Insa cum de vrei sa compari doua procesoare atat de diferite?

| Mitrutz_Mitrut_1997 explică (pentru sltlp):

FIFA 16 are cerinte oficiale de sistem! https://www.easports.com/fifa/news/2015/fifa-16-pc-system-requirements
Am pus aceasta intrebare pentru ca nu stiu daca imi va rula sau nu FIFA 16, pentru ca din cate vad eu, anul acesta cei de la EA SPORTS au mai scazut putin cerintele de sistem, si astfel, acum FIFA 16 cere minim un i3 2100 DUAL CORE, cand pe anul trecut, FIFA 15 cerea un quad core pe minim, adica FIFA 15 cerea un Core 2 Quad Q6600 2.4GHz.
Iar cele doua procesoare de mai sus, primul este cel minim cerut de FIFA 15, iar al doilea este procesorul meu!
Ceea ce am vrut eu sa aflu este ca daca procesorul meu este mai bun decat cel cerut minim de FIFA 15, automat imi va rula si FIFA 16 care cere minim un DUAL CORE!
Deci va rula sau nu FIFA 16 pe Intel Pentium G2130 3.2GHz?

| sltlp a răspuns (pentru Mitrutz_Mitrut_1997):

Atata vreme cat nu o sa puna vre chestie inutila sa verifice nr de thread-uri din cpu, iti poate rula daca ai si o placa video care sa se incadreze acolo.
ps: deschode task manager cand te joci fifa daca esti curios si vezi cat la % e utilizat cpu.

| Mitrutz_Mitrut_1997 explică (pentru sltlp):

Pai tu ce parere ai de PC-ul meu?
Processor: Intel Pentium G2130 3.2 GHz
Placa video: GIGABYTE GeForce GTX 750 OC, 1GB GDDR5, 128bit
RAM: 6GB
SO: Windows 7 Ultimate 64-bit Service Pack 1
Poate duce FIFA 16 fara lag, freez-uri, fps drop?

| sltlp a răspuns (pentru Mitrutz_Mitrut_1997):

Ruleaza stai calm. E ok. Deschide cum ziceam daca ai un fifa 15 sa vezi ct de utilizat e cpu cand te joci, ca sa poti sa compari.

| DrMundo a răspuns:

Nici unul, dar al 2-lea e mai bun dar nu va putea rula