| dragosbogdan001 a întrebat:

Salut, care e diferenta dintre Local disk (Chappy si Local disk (Dhappy? Am 2.81 Gb din 58, 4 Gb liberi pe Local C si pe D am 639 din 640 Gb liberi. Se poate face ceva sa se ocupe memoria in D si nu in C? Adica eu nu am memorie sa fac nimic si totusi stau degeaba 600 GB in Local disk (Dhappy.

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

In chrome, in dreapta sus, sub x, e un buton ce seamana a fi 3 linii una sub alta. Dai pe el, alegi setari. Se deschid setarile. De aici dai in josul paginii, jos de tot ai Afișați setările avansate... Dai pe el si ai sa gasesti daca te uiti cu atentie.

18 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt doua partitii diferite pe hard disk.
Lasa in partitia C doar programe, restul continutului (poze, filme, muzica, fisiere scrise, etc) il copiezi in partitia D. Apoi toate descarcarile de acest gen le faci in partitia D.

| sltlp a răspuns:

Am o intrebare. Tu folosesti vreodata D-ul? Daca nu, iti pot explica cum sa unesti C-ul cu D-ul si sa ai tot spatiul pentru C.

| dragosbogdan001 explică (pentru sltlp):

Nu stiu cum pun sa se salveze tot in d...

| sltlp a răspuns (pentru dragosbogdan001):

Sa salvezi chiar tot tot nu poti. Windows-ul tot o sa foloseasca o parte din fisiere in C automat, fisiere temporare etc. De obicei, ce tip de fisiere descarci si de unde? Browser(Ce browser) sau detaliaza.

| dragosbogdan001 explică (pentru sltlp):

Ma rog, ma refeream la toate descarcarile. Folosesc Google Chrome pentru descarcari sau Mozzila Firefox. Internet Explorer nu folosesc niciodata.

| sltlp a răspuns (pentru dragosbogdan001):

Absolut tot tot tot nu poti decat daca muti user-ul in cealalta partitie si asta e putin mai complicat http://www.tenforums.com/......10-a.html. Ideea e ca tu trebuie sa pui manual pe cealta partie sa spun asa din cand in cand pentru ca default cam totul e pe C.

| dragosbogdan001 explică (pentru sltlp):

Mi-ai dat un link despre windows 10, eu ai doar 7...

| sltlp a răspuns (pentru dragosbogdan001):

Procedeul e asemanator...

| dragosbogdan001 explică (pentru sltlp):

Ma rog, am setat la mozzila sa se bage downloadurile intr-un fisier care l-am creat in //: D, dar pe chrome tot nu inteleg cum fac sa se bage downloadurile in D.

| dragosbogdan001 explică (pentru sltlp):

Multumesc, dar puteai sa imi zici direct sa apas pe "setari avansate" de la setari ca era mult mai simplu. Nu am calculator chiar de ieri, stiu si eu TOTUSI sa intru in setari la chrome...

| sltlp a răspuns (pentru dragosbogdan001):

In chrome, in dreapta sus, sub x, e un buton ce seamana a fi 3 linii una sub alta. Dai pe el, alegi setari. Se deschid setarile. De aici dai in josul paginii, jos de tot ai Afișați setările avansate... Dai pe el si ai sa gasesti daca te uiti cu atentie.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ce browser ai? Daca ai Mozilla sau Chrome la cele trei liniute orizontale din dreapta sus ai optiuni. Intri acolo si si la Descarcari ai optiunea de rasfoieste si ii dai calea unde sa descarce. Daca ai IE este o rotita dintata sus in dreapta, view downloads, Options si Browse si iarasi ii dai calea. Eu am facut un folder Downloads si acolo le-am setat sa o faca.

| MITZANUL a răspuns:

Muta toate fisierele media (filme, muzica, poze) in D( cut-paste). Daca instalezi jocuri fa-o in D. De asemenea muta si descarcarile facute in tot in D.

| dragosbogdan001 explică (pentru MITZANUL):

Cum fac setarile sa se faca descarcarile in D?

| KillaNoFilla a răspuns:

Decat sa muti toate cele, mai bine redimensionezi cu partition magic

| EDEE a răspuns:

Sunt programe speciale cu ajutorul carora poti stoca putin spatiu de pe discul D pe C. Discul C este mai ocupat, plin, deoarece desktop-ul poate fi supraincarcat... descarcarile la fel se salveaza in discul C. Este programa Acronis

| agent0010 a răspuns:

Nu ii nici o diferenta intre ele si trebuie sa iti bagi windoswl pe cel care vrei sa se ocupe spatiul

| Rizard80 a răspuns:

Sunt la fel, nu cred ca exista nici o diferenta (din cate stiu eu ).
Evident(daca te ajuta) poti modifica dimensiunea partitiilor:
https://ionutsblog.wordpress.com/......windows-7/
Cat despre memoria din partitia D eu zic ca daca vrei sa o umpli cu ceva poti pur si simplu sa muti continut din :C
sau daca descarci ceva de pă net salveaza in D