| anonim_4396 a întrebat:

Care e diferenta dintre un cablu rca si un cablu rgb?(PS2)

7 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

E posibil sa ma insel, deci nu garantez pe informatie dar, pentru a afisa o imagine in rgb ai nevoie de cabluri coenctate(dupa pixeli, red, green, blue), in vreme ce la rca, doar pentru imagine, are nevoie de un singur cablu(sau 2?) si al treilea este pentru audio(rgb nu are audio).

| sltlp a răspuns:

Nu cred. mufele rgb si rca le gasesti la tv-urile mai vechi sau mai rar la cele noi. Astazi se merge pe vga, dvi sau cel mai "bun", hdmi. Motnitoarele au fie vga, fie dvi, fie hdmi. Poti sa folosesti eventual un adaptor rca-vga (se gasesc pe ebay).

| sltlp a răspuns:

Pai parca discutam de rca si rgb. Nu este nici o problema. adaptorul dvi-vga e foarte ieftin, dar nu stiu daca asta cautai tu.

| sltlp a răspuns:

Pai cea mai buna calitate a imaginii ar fi pe hdmi. Totusi, despre ce vorbim aiai? Ce dispozitive?

| sltlp a răspuns:

Deci. Tu ai ps2. OK. Nu ai cum sa pui hdmi. Ramai la rca. ps3 sau xbox 360 sau ps4 sau xbox one au hdmi. Acums sa te lamuresc ce si cum e la cablul rca. Cel galben da imaginea, in vreme ce cel rosu si alb is pentru sunet.
Altfel zis: nu poti sa inbunatatesti calitatea imaginii. Atat poate consola, e si ea destul de batrana.

| sltlp a răspuns:

Stii cum e, ca si idee. in vreme ce rca poate sa redea 576p, hdmi(Standard 1.3, cel mai intalnit) poate sa redea 1080p. Sau altfel zis, compara caliatea unui film pe dvd cu cea a acealuiasi film pe blueray 1080p. Oricum, comparatia nu isi are sensul, deoarece ps2 oricum nu suporta hdmi.big grin