| bogdan12321132231 a întrebat:

Salut, care e diferenta dintre un monitor cu rata de refresh 60hz fata de unu cu 144hz?

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

Diferenta e de 84 Hz! Face bine la ochi si o dinamica mai buna a imaginii!

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

La monitoarele CRT era importanta. Daca rata era prea mica, imaginea tremura (palpaia). La monitoarele LCD si LED nu mai este importanta.
In general, rata de refresh pentru monitoarele LED este intre 30 si 60 Hz, pentru LCD este 60 Hz si pentru CRT este peste 60 Hz. Sunt insa si exceptii care au rata de refres mai mare. Este o chichita pentru vanzari mai mari.