| Bo9dY a întrebat:

Care este diferenta daca un subwoofer are 4ohm sau 2ohm?
Dau funda!
Multumesc!

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Diferenta este doar de impedanta 2-4 ohm.
Diferenta aici o face amplificatorul. Daca ai amplificator facut sa mearga pe 4 ohm si pui boze de 2 ohm atunci arzi statia, pentru ca tensiunea ramane constanta dar va creste curentul si daca creste curentul apare efect Joule adica se incalzesc conductoarele si daca acest efect e foarte mare se poate sa arzi tranzistorii finali din statie deci ai ars aproape toata statia cu alta cuvinte.
Daca ai amplificator de 2 ohm si pui boxe de 4 ohm atunci puterea scoasa de statie se micsoreaza.
Ideal este sa folosesti subwooferul exact la puterea statiei, adica 4 ohm subwoofer si 4 ohm statia, sau 2 ohm subwoofer si 2 ohm statia sau 8 ohm subwoofer si 8 ohm statia.