| mafiot1 a întrebat:

Salut.Care este diferenta de performante si de fps-uri dintre cele 4 placi video:ASUS GeForce RTX 2080 Ti TURBO 11GB GDDR6 352-bit, ASUS GeForce RTX 2080 Ti STRIX GAMING 11GB GDDR6 352-bit, ASUS GeForce RTX 2080 Ti STRIX GAMING O11G 11GB GDDR6 352-bit, ASUS GeForce RTX 2080 Ti STRIX GAMING A11G 11GB GDDR6 352-bit tinand cont ca o sa imi cumpar si cea mai buna si cea mai noua placa de baza.

6 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu mai bine ne zici ce buget ai la dispozitie si ce vrei sa iti iei ca sa ne dam cu parerea mai competent? Daca iei 2080 Ti pentru un monitor full HD e fix bani aruncati pe geam, de exemplu.

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru mafiot1):

Mdah, ma lasi? 4000 RON pe un router overkill si o placa de retea care nu are sens. Care e treaba, esti baietu' lu' dragnea? Nu de alta, dar cineva sanatos la cap care chiar munceste pentru bani nu arunca cu banii asa. No offense, dar nu e treaba cu strugurii - am amici care se intampla sa fie din familii care invirt niste milioane de euro si niciodata nu i-am vazut sa ingroape asa banii intr-un calculator sau o masina.
======================================================
Facind abstractie de cele de mai sus: ce vrei sa faci cu sistemul, care e bugetul-limita, ce conexiune la net vei aveam ce componente poti pastra din calculatorul actual? Eu unul as lua macar doua monitoare la ce configuratie ai tu in cap acolo. A, da, si iti trebuie doar O licenta de Windows, nu doua. Preferabil Pro-ul, totusi. Si sursa aia pe care ai ales-o... permite-mi sa rid. Ca o nota finala, raspunde serios la intrebarile de mai sus si putem face o configuratie de 30.000 RON care sa nu insemne nici bani aruncati, si sa si rupa stilul.

| NLS a răspuns:

Mi e lene sa ma uit la placi având în vedere ca nu ai pus linkuri, însă unele placi au frecventa maxima 1545 MHz iar altele 1770 sau 1660, etc...
Ia placa cu frecventa cea mai mare, dacă nu vrei sa te complici pe urma cu OC, ce de multe ori nu ți reușește după așteptări.

| ASDW4LIFE a răspuns:

Aproape acelasi lucru cu cateva FPS-uri diferenta si nici nu o sa se simta.

| roberthuzmezan a răspuns:

Pai performantele nu o sa fie foarte diferite, în esență e aceeasi placa video, doar cu un design diferit și un sistem de răcire diferit