| mafiot1 a întrebat:

Salut.Care este diferenta dintre o placa video dedicata si una integrata?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| PainTech a răspuns:

Placa video integrata ( iGPU ) face parte din chipset sau procesor.
Avantaje : consuma putina energie electrica, putin spatiu si viteza de comunicare intre procesor si placa este mai mare ( asta nu inseamna neaparat ca este mai rapida )
Daca este fabricata de Intel se numeste HD Graphics / Intel Iris Graphics iar daca este fabricata de AMD se numeste APU.

Placa video dedicata ( dGPU ) nu se afla pe procesor, aceasta se introduce in unul din sloturile de expansiune ( AGP / PCIe daca te intereseaza ). Aceasta consuma mai multa energie si spatiu, uneori are si racire proprie ( sunt sigur ca ai vazut acele "caramizi" cu ventilatoare fabricate de nVIDIA ). Performanta acesteia este ridicata, fiind utila in jocuri si editari video.

*Placa video integrata nu se poate schimba.
*Majoritatea laptopurilor au placa video integrata

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Uite ce am găsit pentru tine:

Placa video integrată nu are memorie proprie. Folosește o parte din memoria RAM a calculatorului în funcție de programele sau jocurile rulate. Placa video integrată este inclusă in chipsetul plăcii de bază sau în procesor, adică este integrată.

Placa video dedicată are memorie proprie, nu afectează deloc memoria RAM a calculatorului. Prezintă performanțe superioare plăcilor integrate, satisface cerințele utilizatorilor care se ocupă de grafică, design sau gaming. În cazul desktopurilor placa video dedicată este o placă complet separată de placa de bază cu memorie și răcire proprie.

mai vezi și aici:
https://mariuscucu.ro/placa-video-integrata-vs-dedicata-laptop/

| AlexDarius3 a răspuns:

Placile video dedicate sunt mult mai bune, cele integrate sunt mai slabe, eu am una integrata care nici macar Counter Strike Source sau FIFA 14 nu merge pe ea.

| XeNoNAG a răspuns:

Placile video intefrate sunt integrate in placa de baza sau in procesor si au performanta mult mai slaba, iar porturile video ies din placa de baza. Placa video dedicata esteseparata, este mai mare, se cupleaza in portul pci express de pe placa de baza, are racire prorprie, poti face oc, fiind separata de procesor sau placa de baza, o poti schimba cand vrei, in comparatie cu cea integrata. Eu am un procesor FX 6300 de la AMD, si nu am placa de baza integrata nici in cpu nici in placa de baza. Am fost nevoit sa imi iau placa video dedicata, dar asta nu inseamna ca daca ai placa de baza sau cpu cu ea intefrata nu poti sa iti iei una dedicata. Aproape toate se conecteaza pe pci express deci sunt compatibile cu aproape orice placa de baza, dar daca e diferenta de performanta face bottleneck. Pe scurt, placa video dedicata e mult mai performanta.

| PainTech a răspuns (pentru XeNoNAG):

"Aproape toate se conecteaza prin PCIe deci sunt compatibile"
Nu chiar... Exista mai multe versiuni de PCIe ( placa mai mica este compatibila cu slotul mai mare, invers nu ). Exista si limitari impuse de motherboard ( mai exact de chipset ). Daca o placa intra in port, asta nu inseamna obigatoriu ca aceasta va fi recunoscuta.

| XeNoNAG a răspuns (pentru PainTech):

Aproape toate au acelasi tip de pci, din cate an vazut... dar altii stiu mai bine ca mine, recunosc.

| PainTech a răspuns (pentru XeNoNAG):

Nu chiar toate au acelasi tip de conector ( am verificat pe eMAG, gasesc multe placi care au x8 sau x16 ), desigur asta nu este o problema daca pe placa de baza ai slot PCIe x16., dar mai bine e sa fi precaut decat sa cumperi o placa pe care nu o poti utiliza.

| XeNoNAG a răspuns (pentru PainTech):

+ ca mai este si "pci express 2.0 sau 3.0" care nu are diferenta slotul, dar daca placa video e 3.0 si placa de baza e 2.0, placa video va lucra la puterea placii de baza si va fi mai lenta.