| VladutzBalaurulThau a întrebat:

Salut, care este faza cu DDR-ul intr-un PC, adica daca memoria ram este DDR4 si placa de baza zica sa suporta DDR3, e o problema asa mare?

9 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

DDR-ul este tipul soclului unde vine memoria, daca ai o memorie DDR3 nu o poti monta pe o placa de baza cu DDR4 pentru ca nu o sa intre.

Bula
| Bula a răspuns:

Nu este problrma mare, doar ca nu incape memoria DDR4 in soclu DDR3 (sau invers). happy

| NLS a răspuns:

NU sunt compatibile fizic, iar voltajul e diferit.

DDR3 are conector cu 240 pini, ce lucreaza la 1.5V
DDR4 are conector cu 288 pini, pozitionarea lor e putin diferita fata de pinii de la DDR3, si lucreaza la 1.2V

https://upload.wikimedia.org/......on.svg.png

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NLS):

Voltajele pot fi si diferite, depinde de chipset.memorii. Ai DDR3 la 1.6, la fel cum ai si DDR4 la 1.35.

| Sn4k3 a răspuns:

Da, nu merg combinate.

| Bizon95 a răspuns:

"daca memoria ram este DDR4" - care memorie ram?!?

"si placa de baza zica sa suporta DDR3" - intre generatii de memorie ram NU se poate infige FIZIC, placa de baza are DDR3 poti sa pui NUMAI DDR3, orice tip de memorie ram nu se poate infige decat cu ciocanul, pentru ca are un prag, care nu se potriveste decat daca pui DDR3

insa sunt placi de baza care suporta 2 tipuri de memorie, pentru ca au sloturi diferite pentru fiecare

| GouDidodino a răspuns:

Sunt altfel de soclu/suport. Sunt facute in asa fel sa nu se potrivească, cand vei dori sa faci un upgrade, va trebui sa schimbi tot din pc, cam asta e scopul schimbării soclului, nu ca nu ar putea sa faca de exemplu o memorie mai buna pe soclu de DDR simplu

| 2P a răspuns:

Problema e simpla, nu sunt compatibile una cu cealalta din punct de vedere fizic si functional

| Severian_Amihaeisei_1979 a răspuns:

Salut. Placile de baza sunt făcute sa suporte doar un anumit tip de ddr.
De ex, situarea pinilor este diferită, niciodată nu o sa poți pune o plăcuță de DDR3 pe una care suporta DDR4 deoarece aceasta nu va încăpea.