| Iulian04Iulian a întrebat:

Care sunt cele mai bune baterii 18650 pentru laser sau lanterna? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| danutzu96 a răspuns:

Daca vrei calitate cauta celule japoneze. Nu cumpara sub nici o forma celule ca Ultrafire care promit 5 -6 Ah dar de fapt nu au decat 1.

| Iulian04Iulian explică (pentru danutzu96):

Multumesc de raspuns. Din ce am auzit, acumulatorii de la Lg, Sony, Samsung, Panasonic si mai sunt cateva firme...astea ar fi cele mai bune. Insa nu stiu cum se comporta intr-un laser?! Este posibil sa-l deterioreze? Stie sau a mai incercat cineva astfel de baterii pe un laser?

| danutzu96 a răspuns (pentru Iulian04Iulian):

Daca nu le descarci sub 3.2 V si nu are de ce sa se deterioreze. Celulele alea suporta curenti de sarcina mari, nu cred ca un laser poate sa "traga" 20A dintr-o baterie. Pentru incarcarea lor foloseste incarcatoare inteligente cu protectie la supraincazire si supraincarcare.

| Iulian04Iulian explică (pentru danutzu96):

Multumesc de aceste informatii. Am tot cautat pe Youtube ce tipuri de acumulatori se folosesc la lasere...nu am gasit mare lucru, majoritatea folosesc acumulatori ultra fire, nu am vazut sa foloseasca de la Lg, Samsung, Panasonic, etc. (aceste tipuri de baterii se folosesc in special la tigarile electronice). Asa ca voi lua tot ultra fire (macar de as gasi un acumulator de calitate).

| danutzu96 a răspuns (pentru Iulian04Iulian):

Ultrafire sunt mincinoase, nu au cat scrie pe ele nici macar pe jumatate. Poti lua si ultrafire, dar sa te astepti sa le incarci des.

| Iulian04Iulian explică (pentru danutzu96):

Am vazut unele teste pe Youtube, baterie de 6000mAh si real avea 4-500 mAh... mai bine iau baterie de 2000 si tot se mai apropie de realitate. big grin

| danutzu96 a răspuns (pentru Iulian04Iulian):

DA, nu cumpara baterii de capacitati imense ca 100% nu are cat scrie pe ea.