| Stefan888 a întrebat:

Care sunt cele mai bune proiecte it, website-uri, aplicatii mobile romanesti de success sau de calitate daca avem? Avem asa ceva in Romania sau nu?

25 răspunsuri:
| zilog a răspuns:

TE ROG NU MI-O LUA IN NUME DE RAU
dar de ce crezi ca o sa creadac cineva ca o sa te ajute daca el alege sa isi jerfeasca din viata lui cateva ore sa faca acesta munca de cercetare pentru tine?

da-mi o motivatie macar pentru tine scoti un ban cumperi o paine la copii
sau iti ajuti parintii sa iti platesca curentul intretinerea apa hainele ceva
daca eu ma chinui sa aloc din viata mea timp sa caut cel mai bun raspuns?

| Stefan888 explică (pentru zilog):

Sorry?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru Stefan888):

Da-i pace.

Bitdefender. Stiu ca ei au facut si o aplicatie pentru Android. Au companii si in Romania. Dar bine... asa ar fi mai multe, dar venite tot de dincolo.

Create pur romanesti si de renume... nu prea sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Eu sunt curioasa daca romani sunt in stare sa faca un asemenea website sau aplicatie, multe au limba romana pentru cei care nu stiu engleza.

| Stefan888 explică:

Romanii nefiind atat de incompetenti normal ca stiu engleza si stiu sa utilizeze orice... Dar nu despre asta vorbim.m si de faptul daca exista cineva sa aiba ambitia sa mearga pana departe incat sa realizeze ceva notabil...

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

O sa fac eu una ^_^

suntserios
| suntserios a răspuns:

Bitdefender.
E produs romanesc.

| Stefan888 explică (pentru suntserios):

Si altul?

suntserios
| suntserios a răspuns:

PayU
Uipath
Emag
Omniconvert
123FormBuilder

| Stefan888 explică (pentru suntserios):

Uipath. O mentiune notabila. Emag ul poate fi exclus pentru ca nu au inventat nimic.Au facut mai bine ce deja faceau altii 100. Nu este inovatie. Cat Omniconvert nu stiam de ei. Interesant proiect. 123formbuilder de asemenea. din pacate doar acestea. Se pot numara pe degete. Pacat. Credeam ca sunt mai multi.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Stefan888):

Sunt sute, mii chiar dar putini au auzit de ei iar unele au fost cumpărate la preturi mari cumbar fi Rav antivirus cumparat de Microsoft sau Clever Taxi

| Stefan888 explică (pentru suntserios):

Miu este imposibil. Si daca ne gandim bine si cu sute exageram. Din acele sute ai putea mentiona macar o suta, una? Vorbim de romanesti care au ramas romanesti. Hai sa incercam sa mentionam cate ai mentionat pana acum.Se poate?

| zilog a răspuns (pentru DoarBogdan):

Eu sunt scarbit de bitdifender imi vine sa vomit cand aud de el
in primul rand ca ma cinui o gramada daca vreau sa il dezinstalez
in afara de asta cand este instalat imi merge calculatorul extraordinar de greu si mie nu imi prezinta nici o siguranta chiar am senzatia ca imi copiaza tot ce am pe calculator
sunt scarbit de bitdifernder pentru ca indiferent ce calculator nou imi iau cand pun bitdifender pe el merge ca viermele in urntura
ca lumina in cauciuc

| zilog a răspuns:

La ce iti trebuie? ca asa sa iti spun eu ca tamun si zantax fac standardizare in leazingul bancar pe toata planeta la ce ti-ar folosi

| Stefan888 explică (pentru zilog):

Imi trebuie sa fac un top romanesc.Un top 50 sa zicem. Dar pana acum sunt toate 5... Dezamagitor.

| zilog a răspuns (pentru Stefan888):

SI CÂȘTIGI BANI DIN ASTA!?
depinde daca castigi de stul de bine iti fabric eu cateva site-uri la comanda si te prefaci ca le-ai gasit cam astea sunt toate cele 50 bucati
si de fapt toate sunt facute foarte asemanator de mine personal cu mana mea fara sa fii dezamagit de nici unul dintre ele
dar cam toate fac cam aceleas lucru
instaleaza prestashop pe cae il modifc eu si il fabric in limba romana
si nimeni nu va vedea ca la baza a fost presta shop
mai fac asta si cu joombala
mai ia tot felul de platforme din astea pe care le hecaresc si le modific si le fac sa scrie peste tot doar in limba romana
si sa injure in loc sa dea erori tot in limba romana
asa ca hai sa colaboram daca ai un buget
iti rezolv problema
facem 50 de site-uri bune functionale ne dezamagitoare
dar caare pana la urma sunt cam aceiasi mâncare depește cu mici variațiuni culor nume difertie pozitionarea in prima pagina diferita
domeniu diferit mai schimbam cate ceva unele le facem moca altele cu taxa
altele trebuie sa mai aduci inca un prieten ca sa primesti tu moca
si daca prieetenul tau aduce 2 prieteni primeste si el moca
daca fiecare dintre prietenii lui aduce 3 prieteni
atunci primeste si el moca
facem diferite metode de plata prin sms la unul
prin linke-uri la altul
ca sa fie diferite
dar pana la urma tot r a h a t cu perje este
dar ai cum sa iti iei banii
sa spui da domne ete am gasit 50 bucati scoate banii bosulica!

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Stefan888):

Incerca tu ca mie nu imi trebuie.

| Stefan888 explică (pentru zilog):

Interesant cum lumea vorbeste despre bani.Ai uitat sa mentionezi WordPress. Vorbeam de iei originale nu free platforms. Poate vreau sa investesc. vezi nu ti-ai dat seama de asta.

| zilog a răspuns (pentru Stefan888):

Eu iti cautam o rezolvare pur romanesca daca nu ai gasti nimic ca sa completezi acel top, iti rezolv eu problema iti fabric eu 50 de site-uri non free su free cum vrea muschiul tau asa ti-le fac ca sa ai ce sa scrii acolo in lista sa iti iei banii petru complectarea acelei liste.
dupa care le lasam sa se duca de rapa nu mai platim gazduirea si le sterg cei de la hostvision

| Stefan888 explică (pentru zilog):

Buna reclama ta dar din pacate ignori cea mai importanta parte din discutie. Investitie. Ca sa iti dau un exemplu mi-as dori sa investesc in proiecte romanesti si nu straine...

| zilog a răspuns (pentru Stefan888):

Uite eu sunt electronist automatist programator electromecanic pneumatist instalator cu mai bine de 10 ani practica in fabrici si uzine + multe diplome in toate aceste domenii. De curând am plecat din România pentru că oamenii erau tot mai zgarciti hapsani avari calici.

Eu te pot ajuta cu realizarea a ori ce visezi si iti doresti
doar trebuie sa ai un buget necesar si o idee
eu inca mai detin un laborator binisor dotat in Bucuresti la un institut, detin scule piese componete aparate de masura si control programatoare aproape tot ceea este nevoie pentru a realiza diverse prototipuri.

Daca vrei sa realizam ceva impreuna eu sunt deschis la orice fel de colaborare.

Ce sa iti spun eu pot sa creez sa execut diverse placi electronice care sa dea comezi la tot ce vrei tu
am si doi prieteni experti in mecanica au diplome si indelungata experienta stiu sa faca calcule si sa proiecteze lucruri
asa ca mai am si alti prieteni ceretetatori stiintifici de exemplu in fizica si electronica si inca un preiten tot cercetator dezvolta medicamente.
Asa ca am putea puna mana de la mana si sa realizam ceea ce iti doresti.
Acum trebuie doar sa ai idei.
Pentru ca eu daca ti-as enumera ceva idei nu cred ca as fi pe aproape de ceea ce visezi tu sa realizezi
adar eu iti spun asa ca sa intelegi ceea ce am putea sa construim

utilaje care pun miere de albine in pliculete, utilaje care fabrica termopane fara nici un fel de angajat, utilaje care pun cafea in pungi, utilaje care fabrica caserole, cnc-uri care fabrica coronite dentare cu 5 axe CAD CAM, masini-unelte, staiti de epurare, statii de clorinare a apei potabile, automatizari pentru solare de legume fructe asistate de calculator, automatizari pentru irigatii, automatizari pentru silozuri de cereale de la preluarea stuletilor de porumb decorticarea bobelor, analiza boabelor, inmagazinarea lor in silozuri unde vor fi automat ventilate pe timpul noptii pentru ca cerealele pot explida pentru ca degaja gaze, utilaje care preiau boable de porumb din silozuri le macina si le sudla de pleva si le pune in saci care saci sunt cantariti automat si sunt cusuti la gura.
tot felul de solutii tehnice cu celule de catarire
de exemplu solutii tehnice pentru FNC-uri,
Putem construi uscatoare pentru crereale,
putem realiza diverse prototipuri care sa contina si procesoare si soft-uri
de exemplu pentru saloanele de infrumusetare echipamente de criolipoliza, echipamente pentru electrostimulare, detox, solare UV, tuneluri cu IR,
Putem proiecta si fabrica utilaje care sa fabrice foi pentru napolitane
cuptoare pentru coacerea foilor de napolitana
cuptoare pentru taierea foilor de napolitane
conveioare, utilaje care dau cu crema foile de napolitane.
Utilaje care fabrica automat biscuiti,
Utilaje care pun otrava in pliculete funicide pesticide si alte substate pentru campuri vie si plante.
Utilaje care dozeaza diverese substate asisat de computer.
utilaje care fabrica granule PVC
utilaje care toaca plasticul
utilaje care fabrica din granule folie extrudere mase plastice
Masini de facut saci sacose din polipropilena
Putem realiza cuptoare mari industriale rotative cu zeci de tavi puse pe carucior rotativ
putem realiza dospitoare industriale pentru zeci de mii de paini si umidifcatoare.
putem realiza cuptoare electrice pentru ceramica si portelan. farfurii cani.
putem realiza cuptoare cu frafic de crestere a temperaturii pentru coacerea dintilor din ceramica pentru atelire de tehica dentara.
cuptoare de calcinare.
cuptoare electrice pentru topirea metalelor rare petru bijuterii
cuptoare cu unde de radio frecventa pentru turnatorii
cuptoare cu unde de radio frecventa castomate pentru turnarea protezelor.
cuptoare pentru post coacere sticla electrice.
cuptoare pentru racire sticla
cuptoare pentru scoaterea tensiunilor din sticla.
cuptoare pentru sticlarie.
cuptoare gigantice pentru gastornomie
cuptoare industriale extrem de calitative pentru bucatarii care nu o sa se strice absolut niciodata si putem garanta cu viata noastra ca nu o sa se defecteze niciodata.
Putem fabrica prototipuri inventii de exemplu
o inventie care prinde sobolanii din canalizari si ii scoate instantaneu fara din canalizare.
alta inventie un echipament care poate lua orice curba prin canalizare chiar si la 50 metri.
Putem realiza prototipuri cum va doriti Dvs.
Instrumete care masoara si stocheaza loguri de exemplu niste medicamente cand sunt ele transportate nu trebuie sa depaseasca 20 grade celsius si eu va pot face un echipament cat un pachet de tigari care poate sa insoteasca acel colet si sa salveze din 5 in 5 minute temperatura si locatia geografica.
Cred ca as puea face un echipament care ar putea scana automat toate produsele care se afla intr-un tir pentru ca tiristul sa stie daca i-s-a pus in tir ceva gresit sau ceva in minus sau ceva in plus
totul automat instantaneu cum a inchis usile tirului in cateva secunde stie ca ii lipsesc pachete de tigari dar are 5 sapunuri si 4 pachete de cafea in plus pe care nu le-a comandat.
Putem sa fabricam un filtru pentru sali de operatii la spital care sa analizeze calitatea aeruliui si sa scoata la imprimata cate particole sunt in aerul respectiv si de ce dimensiuni si tot o data cu ajutorul unor filtre hepa sa filtreze aerul respectiv plus faptul ca il ionizeaza cu ultraviolete si ioni de aur si argint.
Putem realiza echipamente care sa dea comanda la statii de spalare a aututurismelor exact ca si statiile jet-on
Putem realiza dozatoare publice de detergent de exemplu o rulota vine omul baga bank-nota si pune sticla si ii isi alege din 40 de tipuri de detergent licid ce vrea sa ii puna in sticla respectiva.
Putem realiza rulote cu panouri fotovoltaice care stau inchise sunt transportae exact ca o masina si se deschid automat in desert si nu se defecteaza datorita nisipului
si fabrica curent electric cu ajutorul caruia se extage apa din pamant in mijlocul desertului sau este congelat aerul si prin condens fabrica apa potabila ind desert.
putem realiza prototipuri de monitorizare a miscarilor placilor tectonice si predicti a cutremurelor datorita monitorizarii caldurii lavei de sub scoarta terestra si analiza perturbatiei curgerii ei de catre sisteme computerizate care in baza unor statistici ar putea genera avertismente in timp util.
Putem realiza echipamnte care pot trimite sute de mesaje pe secunda SMS la nr de telefon diferite.
Putem proiecta si construi prototiupuri de alarme customizate conform necesitatilor dvs de exemplu o alarma care sa aiba 4 butoane 1 incnediu 2 m-am inecat, 3 inudatie, 4m-am taiat. si sa apara afisat pe usa apartamentului ce a patit omul respectiv si sa vina repede vecinii ca le apare si lor ca vecinul de la apartamentul y sa inecat
pana vine salvarea vin vecinii
Asta e ideea eu iti pot realiza atat aplicatii web site-uri sau pagini care sa dea comanda la diverse lucruri sa se aprinda lumina de exemplu sa curga apa la robinet sa se descuie usa sa sune la salvare
sa dea cheile celui care vine sa se cazeze la hotel, sa incuie apa de la caloriferul x daca sa inundat camera 334 din hotel
si multe astfel de aplicatii

asa ca hai sa colaboram

SCRIEMI MESAJ direct mie si vedem cum facem
trimite-mi mesaj pe privat
Dvs trebuie doar sa veniti cu o idee iar noi va putem realiza prototipul.

| laSoledad a răspuns (pentru Stefan888):

Tu intrebi de proiecte it romanesti mari si de succes. Pai alea deja nu mai au nevoie de investitiile tale infime. Alea se descurca singure sau stiu de unde sa-si procure finantarea. Alea nu vor schiopata daca nu le vei da tu investitia ta, stai linistit. Mai bine te-ai uita la proiecte it sau orice alta companie SRL romaneasca care face eforturi sa devina mai mare si mai performanta, mai ales acum in criza. Pe alea sa le sprijini daca chiar te lauzi ca vrei sa faci investitii. Si nu trebuie sa-ti facem noi liste, e de ajuns sa te uiti in orasul tau, in jurul tau ca o sa vezi atatea exemple. Daca vrei ceva sigur, intra pe bursa.

| Stefan888 explică (pentru zilog):

Atat scris. Si noi vorbim doar de proiecte it. Informatica. nu de mecanica.

| Stefan888 explică (pentru laSoledad):

Despre cele care au nevoie de ajutor vorbesc. In baza la ce estimezi tu ca o investitie a mea at fi infima? Ma cunosti de undeva? Ce stii tu despre ce este infim si ce nu este infim? Ce cunostinte ai in domeniul investitiilor ca sa iti permiti sa faci estimari? Ce experienta ai?

| laSoledad a răspuns (pentru Stefan888):

De ajutor au nevoie si alte firme romanesti, nu doar companiile mari si populare. Investitie infima inseamna orice e sub 10% din capitalul social al unei companii. Vrei sa te dai actionar semnificativ? Atunci adu un aport mai mare de 10% din capitalul lor social. Iar firmele de succes pe care le cauti tu au CS chiar si de sute de mii, milioane de lei, despre ce vorbim? Vrei sa fii investitor obisnuit? La bursa e loc si pentru tine la fel ca si pentru ceilalti actionari minoritari care detin 0, 00x% din companie. Am studii financiare, stiu despre ce vorbesc. Mult succes!

Si apropo, daca chiar te tin buzunarele, deschide-ti tu o firma, daca tot vrei sa faci o investitie, de ce-ti bagi averea in buzunarul altora? Ori doar despre acel tip de investitii stii tu?!