| GeorgeGabriel a întrebat:

care sunt cerintele de instalare a windows-ului 7?

4 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Pentru a putea instala Windows 7 pe calculator acesta trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii:

Pentru versiunile pe 32 de biti:
- Procesor cu frecventa de peste 1 Ghz
- Memorie minim instalata 1 GB
- Placa video care suporta DirectX 9 sau mai nou si beneficiaza de WDDM ( se refera la driverul placii video; majoritatea placilor video il au ) pentru Aero
- Minim 16 GB spatiu disponibil pe hard disk

Pentru versiunile pe 64 de biti:
- Procesor cu frecventa de peste 1 Ghz
- Memorie minim instalata 2 GB
- Placa video care suporta DirectX 9 sau mai nou si beneficiaza de WDDM ( se refera la driverul placii video; majoritatea placilor video il au ) pentru Aero
- Minim 20 GB spatiu disponibil pe hard disk

Windows 7 system requirements

If you want to run Windows 7 on your PC, here's what it takes:

1 gigahertz (GHz) or faster 32-bit (x86) or 64-bit (x64) processor

1 gigabyte (GB) RAM (32-bit) or 2 GB RAM (64-bit)

16 GB available hard disk space (32-bit) or 20 GB (64-bit)

DirectX 9 graphics device with WDDM 1.0 or higher driver

Bafta!

| Alecsandri a răspuns:

Eu am windows 7 ultimate x64, la x64 iti trebuie 2GB RAM, la x32 iti trebuie 1GB RAM, iti trebuie o placa video nVidia nForce ( aste e f. bine ) si un procesor de min 3800 si iti merge bine windowsul.

| VonStauffenberg a răspuns:

Eu am instalat windows 7, am un procesor de 2 ghz, 2 gb rami, placa video nvidea 8400 si merge perfectwinking, tine minte trebuie sa ai 2 gb ram, eu am 2 gb de ddr si merge perfect crede-mawinking.bft funda

| bugbhvyh a răspuns:

Trebuie sa ai minim 1gb ram ddr2, procesor minim 3800+ poti sa ai si mai mic dar va merge sacadat, placa video nVidia nForce si merge bine.