| th3on3 a întrebat:

Careva stie cum pot reseta parola la BIOS pe un laptop Packard Bell daca am uitat-o?

8 răspunsuri:
| CinevaNou a răspuns:

Il scapi de pe masa de cateva ori in speranta ca o sa-ti sara bateria de pe placa de baza.

| th3on3 explică (pentru CinevaNou):

Ce glume ai in tine happy

| CinevaNou a răspuns (pentru th3on3):

E mai sigur decat sa te apuci sa-l desfaci si s-o scoti singur happy

| th3on3 explică (pentru CinevaNou):

Tin sa precizez ca nu sunt asa imbecil sa nu fiu capabil sa-l desfac, deodata ce am facut-o deja. Asa ca nu-ti mai da cu parerea aiurea daca nu ai de gand sa dai un raspuns ajutator. Si pentru cunostinta ta, pe laptop parola e salvata intr-o memorie flash, nu in cmos unde se afla de obicei bios-ul. Deci ar fi inutil sa-i scot bateria (care nici nu o are) ca parola tot nu s-ar reseta. happy

| CinevaNou a răspuns (pentru th3on3):

Cum sa n-ai baterie? cauta mai bine. Sau poate nici nu stii ce ai in el?

ps: pai e evident ce trebuie sa faci, iei fludor si un pistol de lipit si scoti memoria flash, o conectezi la pc folosind arduino, extragi si decriptezi parola care e criptata cu aes si inversezi o functie hash one-way sha-256, folosesti vechea parola ca sa iti generezi una noua si sa pacalesti mecanismul de protectie, apoi o criptezi si o lipesti la loc. Simplu ca buna ziua.

| K0sti a răspuns (pentru CinevaNou):

Aia crezi tu! Poate sa-i sara toate bateriile, ca tot degeba! Il poate face obiect de muzeu!
Luati de cititi: http://www.epasystems.ro/reset-bios-laptop/

| CinevaNou a răspuns (pentru K0sti):

Sa crezi tu ca o sa-ti fac views pe panarama ta de site!

| DragosM a răspuns:

Daca aveai un PC, scoteai acea "pastila" de memorie de pe placa de baza responsabila cu memorarea datelor de orice tip, dar nu stiu la laptop daca e asa ceva, +ca ar trebui desfacut, ceea ce e costisitor. Cel mai bine te duci la un service de pc-uri in apropiere,