| Sebitheking a întrebat:

Salut, cât câștigă un YouTube-er pe lună dacă ar vreo 500.000 abonați?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Maopiscopulesculeandra a răspuns:

Pai pentru a face bani din Youtube nu conteaza doar numarul de abonati, ci si numarul de like-uri si de vizionari pe videoclip.
Stiu un youtuber care avea vreo 80000 de abonati si facea la fiecare videoclip cam 1500 de like-uri si vreo 10000 de vizionari si primea cam 500 de lei pe luna. Poti sa faci niste calcule si aflii cam cat primeste un youtuber de 500000 de abonati.
Sper ca ti-am fost de ajutor.
Funda?

3 răspunsuri:
| WxRo a răspuns:

500.000 = peste 1000 euro printr-o firma de afiliere

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de cate vizionari ai, Youtube plateste 0.80$ pe 1000 views dar daca ai un parteneriat poti castiga intre 5-8$ pe 1000 views.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

De unde ai scos-o pe asta cu 0.80$ pe 1000?
Youtube nici macar nu plateste la nr de view uri ci la conversia de click pe reclame.

Si cu mare indulgenta daca scoti 10$ la 100.000 view uri... adica 0.01$ la 1000 view uri

Numai tu stii de unde ai scos cifrele alea